Новороденият човек отваря очи за първи път и светлината около него е началото на живот, който за някои се оказва нелек и изпълнен с препятствия. Да, трудностите имат своя смисъл. Те каляват характера и ни учат да сме силни и издръжливи. Но малкото дете има най-вече нужда от подкрепа, за да види разликата между доброто и злото, да създаде устойчива ценностна система, да култивира в себе си устрем, постоянство, твърдост и най-важното – да почувства ласката на любовта. Тази подкрепа идва от семейството, от обществото… и от нежността.
Иска ни се да вярваме, че не сме забравили какво е нежност, че всяко дете получава неограничено количество грижа и внимание от семейната среда, за да расте щастливо и да се чувства обичано, но реалностите са други, а изпитанията пред някои семейства са непосилни. Какво се прави за децата в България, които живеят в риск от бедност и социално изключване, питаме Мариана Тасева, представител на фондация „За нашите деца“.
Мариана Тасева е зам. изпълнителен директор във фондацията и споделя за себе си:
„Аз съм щастлива съпруга, майка и баба и съм горда с всяко едно от тези специални признания. За всички останали съм професионалист, готов да раздава знание и опит на всеки, който иска да се учи и развива. Смятам, че децата са най-ценната и хубавата част от човечеството. Когато се оглеждаме в очите им, виждаме оценката на своите постъпки и успехи.“
Колко и какви деца в неравностойно положение в България са получили помощ от фондация „За нашите деца“ през миналата година?
През 2021 г. помогнахме на 2 187 деца и семейства чрез двата си Комплекса за ранно детско развитие в София и Пловдив, чиито фокус са деца на възраст от 0 до 7 г.
С децата и семействата фондация „За нашите деца“ работи с екип от различни специалисти, които прилагат холистично-интегриран подход за справяне с различни проблеми в ранното детско развитие и запазването на семейството. Нашите програми са насочени към предотвратяване на раздялата на новородени и техните семейства; ранна детска интервенция; ранно детско развитие; семейна подкрепа за сигурна грижа и превенция на риска; първична превенция за предотвратяване на насилието; обучение на кандидат-осиновителни семейства; комплексна подкрепа за включване в социалната и образователната система; подкрепа за приемна грижа.
Всички тези програми изискват участието на различни специалисти, които фондацията осигурява при работата с децата и семействата, при нас работят – специалисти в ранната детска интервенция, ранното детско развитие, детски психолози, логопеди, рехабилитатори, социални работници, семейни консултанти. Ние работим много активно и с редица учебни заведения в двете области, както и с родилните отделения на 8 болници.
Какво е усещането да носиш повече спокойствие, усмивки и нежност в живота на деца, които не познаваш лично?
Няма значение дали познаваш детето или не, това е чудото, което носи животът.
Тези крехки създания са толкова чисти и любящи, искрени и непресторени, че единственото чувство, което предизвикват, е щастие и благодарност. За нас специалистите, които ежедневно се сблъскваме с най-малките дечица с трудности в развитието, е мисия да работим за тяхното щастие и развитието на пълния им потенциал. Защото в най-ранната детска възраст се „програмира“ бъдещото здраве, способности, емоции и поведение... От 0 до 3 г. е най-динамичният период от човешкия живот, в който тялото се променя най-интензивно, мозъкът е с най-висока степен на пластичност и въздействията на околната среда оставят най-трайни и дълбоки следи.
Първите 1000 дни са най-значимият период от човешкия живот, в който се формира архитектурата на мозъка, която предопределя до голяма степен живота на детето като възрастен - физическото и психическото му здраве, способността му да учи, да изкарва прехраната си, да осигури своето щастие, да даде своя принос към обществото. Липсата на адекватна и пълноценна грижа в първите 1000 дни от раждането на детето е с необратими последици и води до редица социални и икономически дефицити за самото дете и за обществото като цяло.
Лесно ранима ли е детската душа?
През първите 3 години от живота се развива емоционалната привързаност. А това зависи и от семейната среда. За детето е от първостепенно значение да расте в среда, пълна с доверие и любов. Родителите помагат на детето да се чувства ценно. Всяко дете има нужда от специално внимание – време, което да прекарва със значим за него човек (възрастен) и да бъде единствен обект на вниманието му, за да живее в среда, в която се чувства обичано като отделна личност. В тази връзка раните, които нанасяме на децата, остават за цял живот.
Дарявайки нежност и грижа, ние получаваме нежност и удовлетворение. Като че ли така сме устроени хората, а новата кампания на шоколади Мilka има за цел да умножи тази нежност и да я сподели с всички. С последните си активности марката подкрепя с финансови средства дейността на фондация „За нашите деца“. Разкажете ни повече за това сътрудничество.
Нежността е сила, силата е в нежността. Това е посланието на новата кампания на Milka, която има за цел да инициира подкрепа в трудни моменти, да замени тъгата с усмивки и да поощри всеки, озовал се в предизвикателна или трудна ситуация. Справяме се по-успешно заедно и само заедно можем да станем проводник на онова чувство на щастие и надежда, от което имаме нужда като общество.
Чрез закупуване на продукти Milka за минимум 4 лв. в периода от 1.02 до 20.03. и след направена успешна регистрация, ще можеш да гласуваш за една от каузите, които Milka подкрепя. Повече за кампанията: https://www.game.milka.bg.