Вече можем да обясним човешките емоции чрез науката. Вероятно и най-чудатата магия, като нежността, има свое научно обяснение. Именно развитието на науката и подготовката на млади научни кадри могат да отведат всяка държава към онова жадувано бъдеще, в което замърсяването, конфликтите, невежеството и неразбирането са изместени от добре смазания механизъм на сплотеното общество и подкрепено от новите технологии и научни разработки. Как България подава ръка на младите си специалисти и ги подготвя за голямата игра на живота, в която именно науката е с водеща роля за просперитета и добруването на хората? Разговаряме с Алексей Христов от „Сдружение на олимпийските отбори по природни науки“ (СООПН), създадено по инициатива на две финдации – „Американска фондация за България“ и фондация „Америка за България“ през 2010 г.
„Сдружение на олимпийските отбори по природни науки“ включва ръководителите на отборите по астрономия, биология, информатика, математика, лингвистика, химия и физика, като подпомага ученици от средното образование в обучението им за участие в международни състезания и олимпиади чрез организирането на лабораторни занимания и специализирана подготовка по съответните научни дисциплини, осигуряване на лектори, разработване на задачи и др.
Как се справят младите български учени, поставени в силно конкурентна международна среда? Разкажете ни за успехите на олимпийските отбори по природни науки.
Българските ученици се справят отлично в международни състезания по природни науки вече повече от 70 години. След създаването на Международната олимпиада по математика (МОМ), през 50-те години на миналия век, в което създаване участва и България, в нашата страна е организирана ефективна система за ранно откриване и развитие на талантливи и даровити ученици, които се подготвят методично за участие в международни състезания. Така се изгражда уникална и ефективна система, в която академични учени от университетите и БАН, заедно с ентусиазирани учители, подготвят ученици от средните училища и постигат забележителни резултати. България става и домакин-основател на някои от най-престижните международни олимпиади, като тази по Информатика, през 1989 г. и Международната олимпиада по лингвистика години по-късно (2003).
За успехите на българските олимпийци по природни науки може да се говори с часове. Имаме лауреати на международни олимпиади – абсолютни първенци, в състезание, в което участват отбори от 80-100 държави от цял свят, с повече от 500 участници.
И това не са просто единични случаи. Има такива примери, както от 80-те години на двадесети век, така и от последните две десетилетия. А най-просто, за илюстрация можем да кажем, че всяка година, след усилена целогодишна подготовка и много строг подбор, в олимпийските отбори по природни науки на България се състезават между петдесет и шестдесет ученика, които печелят за страната си между 60 и 80 медала.
А пред какви предизвикателствата са изправени?
През последните десетилетия, в които аз съм съпричастен към процеса на подготовка и участие на българските олимпийци, в международни състезания се сблъскахме с множество предизвикателства. Преди десет години например, нямаше добра лабораторна база за отборите по химия и биология, и тогава, заедно с нашият основен партньор – фондация „Америка за България“ (ФАБ) създадохме такива олимпийски лаборатории в СУ „Св. Климент Охридски“. Така представянето на практическите задачи, в които нашите ученици изоставаха, се подобри значително, а от там - цялостното представяне. Друго предизвикателство през годините винаги е било недофинансирането на подготовката и участието на олимпийските отбори в международните олимпиади. И то до голяма степен бе решено от дългогодишното ни сътрудничество с ФАБ, като постепенно се появиха и още спомоществователи.
През последните три години, основното предизвикателство, пред което беше изправено и цялото човечество, бе пандемията от COVID-19, която повлия значително и на календара на международните състезания по природни науки.
Какви са акцентите в обучението на отборите? На какво най-вече залага СООПН в процеса на подготовка преди състезание?
За всеки отбор е различно. Според дисциплината. Както стана дума по-горе, почти половината отбори имат теоритични и практически – лабораторни задачи. В рамките на поне два състезателни дни учениците трябва да решават задачи. Но за тези два дни, някои се подготвят с години. Нашето Сдружение не провежда самото обучение. Ние само подпомагаме процеса на подбор, подготовка и участие. Самата подготовка е целогодишна, с множество състезания, школи и обучения. За тях отговарят комисии, назначени от министъра на образованието и науката, като в самата подготовка участват между 5 и 15 академични учени, обучители и учители.
Рецептата за научни успехи е отдаденост, дисциплина, упоритост и много работа. А има ли място за нежност? В какво се изразява нежността по отношение на науката?
В живота винаги и навсякъде има място за нежност, и със сигурност така е и в науката.
Уникално изживяване е да видиш и чуеш, как някои от нашите гениални деца, младежи, разказват за своя досег с науката. Може да прочетете и усетите това от нашите интервюта с някои от тях на страницата ни olympicbg.org
Разбира се, нежността е нещо много интимно и индивидуално и всеки я изразява по различен начин.
Нежността, кооперативността и личното отношение са основни послания в новата кампания на марката шоколади Milka, като част от приходите от нея ще бъдат дарени за подпомагане на олимпийските отбори по природни науки. Как ще реализирате тази финансова подкрепа?
Както и всяка друга финансова подкрепа и тази ще инвестираме в развитието и подобряването на подготовката и участието на българските олимпийски отбори по природни науки. Ще подкрепим школи и обучения, за които все не достигат средства.
Можете ли да формулирате какво е ДНК-то на нежността?
Вяра, Надежда и Любов – трите християнски добродетели. Те за мен са в основата на нежността.
А можете ли да дадете Ваша формула за повече нежност и свързаност между хората?
Мирът и добротата, придружени с вкусен шоколад ще ни даде повече нежност и свързаност.
Milka вярва в каузата на „Сдружение на олимпийските отбори по природни науки“. Със своята нова кампания дават шанс и на вас да споделите нежността, като подкрепите тази или друга от кампанията на Milka.
Тазгодишната кампания на шоколадите Milka е продължение на апела на марката за повече споделена нежност, разбиране и свързаност. Различните мотивиращи послания, изписани върху опаковките на продуктите, ни напомнят да присъстваме в живота на хората до нас или около нас, независимо от трудността на момента. Подкрепа, разбиране, ангажираност и екипна игра – това са вкусовете на нежността на Milka, а всеки от нас може да стане част от отбора на задружните, знаещите и можещите като в периода от 01.02 до 20.03 закупи продукти Milka на минимална стойност 4 лв., регистрира касовите бележки на game.milka.bg и подкрепи каузата „Развитие на олимпийските отбори към СООПН“.