Несигурните мъже и жени, които трудно се доверяват на другите, е по-вероятно да изневеряват, установиха американски психолози.
Учените от университета във Флорида изследвали 200 млади семейства в продължение на четири години. В рамките на проучването участниците редовно били молени да попълнят анкета с въпроси за чувствата им към техния партньор и доколко сигурни се усещат във връзката си.
Оказало се, че онези, които се тревожели, че могат да бъдат изоставени от човека до себе си, е по-вероятно да изневерят. Същото било установено и за съпруга или съпругата на индивидите, които се страхували да не бъдат изоставени.
Получените резултати били съпоставени с психологическа теорема, разкриваща начина на привързаност, който се формира по време на детството. Представителите на двата пола, които се радвали на стабилна връзка с родителите си, развили "сигурен" стил на обвързване, който като възрастни се проявил в способност да вярват, че партньорът им ще се грижи за тях и ще превърне щастието им в приоритет.
За разлика от тях хората с несигурен стил на привързване или се страхували от изоставяне, или се борели да задържат независимостта си в опит да избегнат отхвърлянето. Психоложката Мишел Ръсел, която ръководила експеримента, обяснява, че страхуващите се от изоставяне мъже и жени по-често изневерявали или ставали жертва на прелюбодейство.