Оказва се, че разводите между 35- и 41-годишна възраст се преодоляват най-трудно, според изследователи от университета в Мичиган. В проучването са участвали 1282 мъже и жени на възраст от 25 до 83 години, които са били наблюдавани в период от 15 години. Оказало се, че точно тези, развели се между 35 и 41 години, имали много по-лоши здравни показатели в сравнение с техните връстници, които не са преживели подобно лично стечение на обстоятелствата.
Въпросното изследване доказало също, че индивидите, родени след 1950-та, много по-трудно се справят с разтрогването на брака си от хората с 10 години по-голямо ЕГН. Учените споделят мнението, че по-възрастните хора и тяхната житейска опитност им помага по-лесно да се съвземат след такава емоционална драма в сравнение с младите, въпреки че при вторите разводът е преобладаващо явление.
Все пак не бива да се пропуска и фактът, че при по-предишни поколения женитбата и здравият семеен съюз са били доста по-силно застъпени като семейни ценности за разлика от съвременните генерации.
Експертите не са напълно сигурни дали конкретно разводът е причина за по-бързо влошаващото се здраве, а най-вече го отдават на това, че промяната и несигурното бъдеще са нещата, които предизвикват сериозен стрес и могат да отключат редица болестни процеси.
"Добре е семейството и приятелите да подкрепят младите двойки, преживели развод, а ако емоционалният срив се задълбочи е редно да се направи консултация със специалист", коментира британският адвокат по бракоразводни дела Аманда Макалистър.
Тя допълва още, че по-възрастните хора, които са останали дълго време женени само, за да задоволят остарелите разбирания, въпреки неприязънта си един към друг, са страшно удовлетворени от развода си, защото в днешно време той се приема като нещо съвсем естествено за разлика от миналото.
"Често имам казуси, които наричам "сребърни разводи", защото са се случили след 25 години неуспешен брак и потърпевшите се чувстват прекрасно след бракоразводното дело, тъй като вече спокойно и мирно могат да се разделят, а не да се преструват на щастливо семейство заради нечии архаични предразсъдъци", заключва Макалистър.