Войни, финансови кризи, диктатура - можем ли за всичко това да обвиняваме мъжете? И кой от двата пола е по-отговорен, когато стане въпрос за предизвикана беда?
Научни изследователи са се опитали да отговорят на тези въпроси. Според тяхното изследване мъжете са по-склонни към разрешаване на проблема чрез агресивни методи, докато жените предпочитат мирния начин и дори създават нови приятелства с опонентите си.
Професор Марк ван Вугт от оксфордския Институт по когнитивна и еволюционна антропология заявява, че еднозначен отговор на въпроса кой от двата пола е по-миролюбив все още не може да се даде. Една от причините е нежеланието и трудността да променим начина си на мислене.
Професорът стига още по-далеч в анализа си като дава пример с нецивилизованите племена и тяхната традиция да се събират в групи и да пазят чрез сила жените и децата си, и също така лидерът да се налага чрез сила.
Всички останали от племето са заинтересовани да има един силен мъжага, който да води останалите мъже и да защитава жените.
"Наблюдаваме същото поведение и при маймуните", заявява професор Вугт.
"Например, мъжката маймуна непрестанно оглежда границите на територията си, за да се убеди, че никой не я е прекрачил и няма да го стори."
Друг пример, който ученият дава, е, че когато една женска маймуна се отдели или е изгонена от групата си, без проблем може да бъде приета в друга. Но ако един мъжки се опита да се отдалечи, шансовете да бъде изолиран от останалите или да бъде пребит се увеличават неимоверно.
Дали обаче това означава, че мъжете са по-честият причинител на проблеми и скандали, не може да се каже със сигурност.