Желанието на единия партньор да доминира над другия, или пък обратното – да желаеш да доминират над теб, си има дълбоки психологически корени. За да дадем отговори на тези въпроси, трябва да се заровим дълбоко из дебрите на психологията и по-точно да разучим какво е зависимост и контразависимост.
Зависимостта се появява, когато човек израсне в твърде тясна връзка със своите родители. Когато това се случи, те намират за твърде трудно да се отделят от тях и имат нужда от постоянно одобрение, да им помагат и да бъдат на разположение.
Другата крайност е контразависимостта. Тя възниква, когато индивидът израства сам и няма нужда от никой. Тези хора не се съобразяват с другите и лесно биха могли да ти посочат вратата, защото са си самодостатъчни и не търпят критика. Обикновено тези хора са много успешни, не могат да бъдат дълго във връзка и често сменят партньорите си. Те изпитват страх от това да се влюбят.
Обикновено зависимите хора се събират с контразависимите. И двамата души са травмирани по различен начин и това води да голямата им нужда един от друг.
Как можем да лекуваме такъв тип травми?
Зависимите хора обичат да влизат в ролята на спасители и постоянно да се грижат за някого. Отдадени са на половинката си, съобразяват се, правят компромиси. Това не е хубав подход, като първата стъпка е зависимата половинка да се научи да обича себе си.
Контра зависимите хора трябва да премахнат защитната стена, която са изградили. Ясно е, че са били наранени в миналото, но се появява време, в което тези травми трябва да бъдат надрастнати и индивидът да работи в посока на изграждане на близост. Ако се припознавате в този типаж - признайте чувствата си, позволете си да бъдете уязвими.
И най-важното – работете върху себе си, независимо дали сте от едните или от другите, тъй като нито една крайност или зависимост не е здравословна.