Да се интeресуваме и да събираме колкото се може повече информация за менструалния ни цикъл е част от пътуването ни към самите себе си, към осмислянето и помирението със собственото ни тяло, за да сме щастливи и да живеем пълноценно. Защото винаги има какво още да научим и никога не е твърде късно да започнем да водим тези разговори.
Като за начало, ако имате менструален цикъл, то хормоните ви са различни всеки ден. Тази промяна в тялото влияе на настроенията ви, на енергията ви, на либидото ви, на храната, която ви кара да се чувствате най-добре.
Още от малки сякаш растем с мисълта, че менструацията е нещо отблъскващо и срамно, че е симптомите ѝ са нещо, на което не трябва да обръщаме внимание, за което трябва да избягваме да говорим – нещо, което няма значение. Време е да сложим край на този начин на мислене, защото с него само си вредим.
В тази статия няма да говорим за физическите симптоми и вътрешните промени в тялото по време на менструация, а ще се съсредоточим върху начина, по който тези симптоми влияят на личния ни живот.
Накратко, всяко тяло е различно, но най-общо можем да разделим женския менструален цикъл на 4 етапа (с уговорката, че първите два се припокриват):
► Менструация;
По време на менструалното кръвотечение тялото се справя само и няма нужда от нашата помощ. Това е период на интензивно вътрешно пречистване, когато ние имаме по-голяма нужда да се вгледаме в себе си, да забавим темпото и да се изолираме от света. Напълно нормално е да искате да си дадете почивка от излизането с приятелки и да не поставяте партньора си на първо място.
Не се притеснявайте, не сте „счупени“, нямате проблем с либидото и не трябва да се съмнявате в чувствата си, това е просто фаза, която ще отмине.
По това време интуицията ви е изострена, затова се вслушайте внимателно във вътрешния си глас и се оглеждайте за предупредителни знаци. И нещо много важно: колкото повече внимание си обърнете, колкото по-добре се погрижите за себе си и колкото повече си починете, толкова по-позитивни и заредени ще бъдете през фоликуларната фаза.
► Фоликуларна фаза – от първия ден на менструацията до овулацията, продължава около 2 седмици;
След края на менструацията най-после усещаме, че идваме на себе си и възвръщаме силата си. Сега е най-подходящият момент да се впуснете в нови начинания, да излезете от зоната си на комфорт, да сте смели, спонтанни и дори малко неразумни.
Погрижете се за разнообразието във връзката си, проявете инициатива и направете нещо мило и нестандартно за любимия си човек. Ако решите да се позабавлявате под завивките, непременно използвайте лубрикант, защото тялото ви все още е в „сух“ период на възстановяване след края на менструацията.
► Овулаторна фаза (овулация);
Чувствате се заредени с енергия, продуктивни, желани, способни да покорите целия свят. Тялото ви подсказва, че е време да се позабавлявате, затова го послушайте и се наслаждавайте! Каквото и да решите да правите, само не оставайте вкъщи твърде дълго (освен ако не го искате, разбира се), защото ще се почувствате самотни и непродуктивни.
Излизайте, канете гости, създавайте контакти. Възможно е да сте по-палави от обикновено и да танцувате около границата на доброто поведение. Любопитен факт: заради високите нива на естроген в този период сте особено привлечени от класически алфа мъжкари с високи нива на тестостерон.
Говорим си за...
► Лутеална фаза – от края на овулацията до първия ден от менструацията, може да продължи между 11 и 17 дни;
В началото все още усещате позитивите от овулаторната фаза, но след първата седмица може да усетите емоционални промени. Те не идват рязко, а по-скоро като плавна вълна, която постепенно ви обгръща. Затова, ако усетите, че имате нужда от почивка – починете си, ако не сте в настроение за излизане – останете си вкъщи. Не се опитвайте да се справите с всичко едновременно.
По това време може да усетите дискомфорта от предменструалните синдроми, но добрата новина е, че заедно с тях се завръща и интуицията ви – ако има нещо, което по един или друг начин сте пропуснали да забележите, сега то ще ви „избоде очите“. Причината е спадът на естрогена, който обикновено ни прави по-търпеливи и по-склонни да прощаваме и да си „затваряме очите“, когато се сблъскаме с нещо, което не ни харесва.
Що се отнася до сексуалния ви живот, имате нужда от повече любовна предигра и физическа близост извън самия полов акт в сравнение с овулаторния период, в който „палите бързо“.
И като за финал, ироничният извод е, че много пъти сме асоциирали прекалената чувствителност и избухливост на жените „в онова време от месеца“ с предменструалните симптоми, но истината е, че това не е в резултат на хормонален дислабанс, а вътрешният глас на нашата женска същност, която се пробужда, за да ни подскаже, че нещо в живота ни не е наред.
Вижте още:
- Нечувано: тази компания дава платен отпуск за менструация
- Природни методи за предизвикване на менструация (освен канелата)
- Нaй-нелепите митове за менструацията, които историята познава
- Как да облекчим менструалните спазми, когато сме на работното място
- Как жените от едно време са се справяли с менструацията?