На 25-ти април отдаваме почит на един от най-значимите светци в християнството - Свети Марк, един от Четиримата Евангелисти и близък сподвижник на апостолите Петър и Павел. Този ден е отбелязан в църковния календар като ден за почит към него и се смята за имен ден за всички носители на името Марк или Марко.
Марк, чието име означава "борец" или "мъжествен", е по произход евреин, но още като дете става последовател на Христос. Една от основните причини за това е майка му, която се отличава с почит към християнството и вярва безусловно в Иисус Христос, като дори е имала лични връзки с него. Животът на Марк се развива през 1-ви век, а той остава запазен в християнската история като един от Четиримата Евангелисти.
Марк не само е близък сподвижник на апостолите Петър и Павел, но и ги последва навсякъде, възхищавайки се на техния пример. Според исторически записи той построява собствена църква в Александрия. Този светец е известен както в православната, така и в католическата църква, като във втората често е известен с името Марко.
През 68-ма година на 25-ти април Марк отива в спасението, оставяйки зад себе си огромно наследство на християнската вяра и култура. Той е известен не само със своите евангелски писания, но и със своята вярност и преданост към Христос.
Името Марк или Марко е свързано и с римския бог на войната - Марс. Това име, характеризиращо се с мъжественост и борбеност, носи в себе си значимо послание за всички, които го носят.
В България името Марк или Марко може да не е много разпространено, но денят на Свети Марк се чества и в нашата църква, като се счита за важен празник за всички християни с това име.
Свети Марк, свързан с учението и дейността на апостолите, носи в себе си значимата мисия да разпространява Божието слово и да води хората към светлината на вярата. Неговият живот и дело са вдъхновение за мнозина дори и до днес, като неговият празник е време за споменаване и почитане на неговата святост и преданост. В този ден всички, които носят името Марк или Марко, могат да се радват на специалното внимание и поздрави, защото честват своя празник, а всички верници могат да се възползват от възможността да се вдъхновят от учението и примера на този велик светец.