Решението на edna двойка да спи в отделни легла, и по-точно в различни стаи, на пръв поглед изглежда необичайно и дори подозрително. Това обаче може да е от полза за вашето здраве и отношенията с партньора, разказват от британското издание на Vogue.
Сред семейните знаменитости в Холивуд има доста, които се оттеглят в отделни пространства, щом дойде време за сън – Гуинет Полтроу и съпругът ѝ Брад Фалчук, моделът Ашли Греъм и Джъстин Ървин. Тази практика не е чужда и на британската изпълнителка Ели Гулдинг и нейния съпруг Каспар Джоплинг.
Някои експерти настояват, че това може да влияе благоприятно за двойки, живеещи под един покрив. Според проучване проведено от Частния медицински университет „Парацелз“ в Германия, проблемите със съня и тези в отношенията често са свързани.
„Ако някой не спи добре, това може да предизвика обща раздразнителност и повишен фокус върху неща, които някой друг може да прави в леглото (като хъркане), а те могат да възпрепятстват добрия сън“, д-р Шелби Харис, автор на „Ръководството на жената за преодоляване на безсънието“, разказва за британския Vogue. „Това може да доведе до повече недоволство като цяло.“
Това негодувание може да накара двойка да опита да спи в отделни легла. Но да бъдете напълно наясно с партньора си какво стои зад решението е ключово, казват експерти като Дженифър Адамс, автор на „Спете отделно, а не се разделяйте“ (“Sleeping Apart, Not Falling Apart”).
„Дали това е защото един човек от двойката нарушава съня на другия заради хъркане, неспокойни крака или използване на устройства? Или защото изискванията за заобикаляща среда се различават толкова много, че това влияе върху способността на човек да спи добре - като стайна температура, осветление или шум?“, обяснява тя.
С увеличаващите се подобни случаи се появява и фразата „развод по сън“, но Адамс иска да подчертае колко значима е комуникацията в случая. „Най-важният аспект на тази първа стъпка е да бъде ясно, че това не е самоцелен акт на отделяне от другия човек“, обяснява Адамс. „Ако само един от партньорите иска различни условия в спалнята, съществува реален риск другият да приеме това желание като отхвърляне на личността му или да почувства, че това е намек за предстоящи проблеми в отношенията.“
Професорът от Ланкастърския университет Хилари Хиндс, която изучава навиците при двойки, открива, че до 50-те години на миналия век споделянето на едно и също легло се е смятало за старомодно и нездравословно. Днес, повече от половин век по-късно, важи точно обратното.
Говорим си за...
„Когато двойките споделят легло, сигурността и близостта се усещат лесно“, обяснява Харис. Хормонът окситоцин, който се отделя от мозъка при изпитването на този контакт, допълнително укрепва интимността.
Несподелянето на легло обаче може да доведе до развитие на различен тип интимност. „Много двойки, които спят отделно, говорят за по-умишлена близост в отношенията си“, посочва Адамс. „Отделянето ги принуждава да говорят по-открито за връзката си - вместо просто да очакват партньора си да лежи до тях в леглото всяка вечер.“
За някои двойки, включително самата Адамс и съпруга ѝ, адаптирането към тази ситуация може отначало да е трудно. „В първите дни със съпруга ми признахме, че ни липсва близостта от споделянето на легло“, казва тя. „Въпреки това бяхме толкова благодарни, че се наспивахме добре (невероятно важно и за двама ни), че споделената ни тъга и чувство на загуба бяха управляеми. Радваме се на редките моменти, когато споделяме легло (трябва да нося тапи за уши, така че тези нощи са ограничени), тъй като е хубаво да заспите и да се събудите до човека, когото толкова обичате.“
Дори оставяйки настрана интимността, в САЩ една от четири двойки спят отделно, за да постигнат по-добър сън, тъй като те се интересуват повече от собственото си благополучие, отколкото социалните норми. „Добрият сън през нощта може да подобри качеството ви на живот, справянето със стрес, депресия, тревожност и напрежение“, казва Харис. „Когато всички тези неща се редуцират, това е от чудесна полза за взаимоотношенията.“
В случай че вземете решение да спите отделно от партньора си, Адамс горещо препоръчва да продължавите с прекарването на известно време в споделяне на легло преди сън или непосредствено след събуждане. „Добре е да уведомите партньора си, че се чувствате наистина добре отпочинали, но също така вероятно е добра идея да споделите, че ви липства физическото му присъствие в леглото - и да го подкрепите с гушкане.“
Така идеята за наспиването отделно от партньора не само се отърсва от стигмата, но и изглежда като съзнателно решение, което може да помогне, вместо да възпрепятства връзката.
Прочети още:
- Каква секс поза трябва да опиташ през 2023 според зодията си
- 22 сигнала, с които той показва, че го привличаш (без дори да го осъзнава)
- Ако той прави тези 20 неща, никога не го пускай да си отиде
- Какво казват вашите сънища за любовния ви живот