По време на грипна епидемия и повишен риск от лепване на поредния вирус за сезона, много родители търсят решение как да подсилят имунната система на детето.
Експертите като д-р Марияна Свещникова, педиатър с дългогодишен опит, споделят, че на фона на химическите агенти, които ни атакуват отвсякъде и предизвикват алергии и болестите на съвременния свят, организмът на детето трябва да се справи и с честите респираторни и вирусни инфекции.
“Вероятно това е причината днешните родители все по-настойчиво да търсят алтернативи от природен произход за подпомагане на общия имунитет.”, допълва д-р Свещникова.
Тази зима, освен студеното време, навън върлува грипен вирус от тип А, за който е известно, че е виновникът за големите епидемии и пандемии.
Към модифицирания му подтип за тази година, подтип A(H3N2), няма изграден имунитет и затова най-често засегнати са малките деца и хората с отслабен имунитет.
Специалистите съветват в пика на грипния сезон към ежедневния хранителен режим на детето да се добавят природни имуностимуланти като черния бъз, бета-глюканите, шипката и доколкото е възможно да се избягват антибиотиците и химическите субстанции.
В тази връзка д-р Марияна Свещникова споделя нейния опит като педиатър: „В моята практика ежедневно използвам имуностимуланти от природен произход. При децата до 6 годишна възраст в почти 85% от случаите, респираторните инфекции са причинени от вируси. По тази причина антибиотичната терапия се назначава само от лекар, в повечето случаи при усложнения. Комбинацията от черен бъз, бета глюкани и шипка е изключително удачна, особено в периодите с повишен риск от грипни епидемии, както и при тръгване на детска градина, училище или след дълга ваканция, с превантивна цел. С нейна помощ е възможно да се предотврати и съкрати периода на боледуване, както и детето да се възстанови по-бързо и без усложнения при настъпила вече вирусна проява или неразположение.“
Как работи комбинацията от черен бъз, шипка и бета глюкани?
„Клинично доказано е, че екстрактът от черен бъз e изключително богат на антоциани, това са биофлавоноиди. Те от своя страна имат способността да блокират шипчетата, с които вирусът се захваща към здравата клетка и по този начин той е възпрепятстван да навлезе и да се разпространи. Затова е важно имуностимулантът да се приеме при първите симптоми на вирусната атака – така още в ранен стадий вирусите могат да бъдат изолирани и да се противодейства на възможните последващи усложнения. Когато към черния бъз се прибавят и шипката и бета глюканите, се получава мощен противовирусен и противогрипен ефект чрез подпомагането на естествената защита на организма. Бета глюканите стимулират някои от елементите на клетъчния имунитет, които директно подтискат и унищожават причинителите на инфекции – било то вируси или бактерии. А по съдържанието си на витамин С, шипката няма аналог и благодарение на това предоставя мощен антиоксидантен ефект като предпазва клетките в нашия организъм и играе ролята на силен имуностимулант.“, пояснява д-р Свещникова.