Вероятно няма човек, който не е чувал за понятието „супер храна“ и всеки може да назове поне три такива. Като започнем от екзотичните за нашите георгафски ширини киноа и авокадо, минем през нашумелите чудодейни сушени плодчета от годжи бери и завършим с неделимите от българската кухня чесън и спанак.
Много от храните, популярни като суперхрани, не са достъпни за всеки джоб, а и не са налични във всеки магазин. Но знаете ли, че българската традиционна кухня изобилства от супер храни, които заслужават да получат заслужено признание като полезни, здравословни, достъпни, а в същото време типични за родния вкус. Това са българските варива - храни с изключителна важност за балансираното меню на вегетарианците и при спазване на пост, защото набавят на организма така необходимите му протеини, въглехидрати, влакнини и какви ли не още полезни вещества.
Варивата са основни храни, които се приготвят с „увиране“, за което подсказва и името на категорията. Такива са всички бобови и пшенични растения, както и лещата и оризът. С варива можем да приготвим безброй ястия и всичко зависи само от нашето въображение. Каквото и да решим да приготвим, можем да разчитаме на селекцията от родни варива под марката „Брей!“. Достъпни и налични в най-близкия до нас магазин на Kaufland, те са проверени за плесени, вредители и примеси. Отгледани в България от традиционни български семена, те са полезни и незаменими в нашето хранене. Нека отдадем нужното внимание и време на нашата селекция от топ 6 полезни български супер храни и техните супер сили:
1. Бобът - протеиновият бог
Бобът може да не е родом от Балканите, но за сметка на това се е превърнал в неделима част от българската трапеза. Той е известен с високото си съдържание на растителни протеини. Това го прави основен източник на аминокиселини, които са от съществено значение за мускулното възстановяване и тъканната регенерация. Освен това, бобът е богат на влакнини, които подпомагат храносмилателния процес и допринасят за здравето на храносмилателната система. И накрая, но не на последно място бобът е изключително вкусен в гърне, на боб чорба и като пълнеж на любимите ни пълнени чушки с боб на Бъдни вечер.
2. Леща – витаминозна бомба за цялото семейство
Лещата, още една от зърнените култури, които заемат важно място в българската кухня, е известна с високото си съдържание на витамини и минерали. Тя предоставя значителни количества желязо, фолиева киселина, калий и витамини от група B. Тези хранителни вещества подпомагат кръвообращението, имунната система и оптималното функциониране на метаболизма. А всяка прагматична домакиня знае, че се готви лесно, а удобната разфасовка от 0.5 кг от марката „Брей!“ е идеална за едно готвене за цялото семейство!
3. Булгур - бърз и полезен
Булгурът, популярно използван в българската кухня, е приготвен от натрошена и предварително сварена твърда пшеница. Той е познат с бързото си приготвяне и високото съдържание на фибри. Той е пълнозърнеста храна, богата на фибри, които са основен фактор за доброто функциониране на храносмилателната система, насърчават усвояването на храната. Той може да бъде фин и едър, а и двата вида дават разнообразие от рецепти и кулинарни възможности да бъде използват и като гарнитура, компонент в салата, а защо не и за приготвяне на постни кюфтенца?
4. Пшеница – дава енергия и хранителни вещества
Пшеницата, основен елемент в българската хранителна традиция, предоставя важни хранителни вещества и енергия за тялото. Тя е част от нашата традиция, обичаи и е източник на сложни въглехидрати, които снабдяват организма с необходимата му енергия. Освен това, пшеницата е богата на витамини от група B, фолиева киселина и минерали като магнезий и желязо, които поддържат здравето на костите и имунната система.
5. Ориз – зърненият ни съюзник за енергия
Оризът е от изключително значение за световната кухня. Почти няма кътче на нашата планета, където не се яде ориз, и има защо – изключително хранителен е и се усвоява лесно от организма. Освен това дава почти неограничени възможности за приготвяне на основни ястия, гарнитури, десерти и всичко зависи от въображението на домакинята или домакина, който го приготвя. Зърното от ориз съдържа 75 – 85 % въглехидрати и 5 – 10 % протеини. Тези два компонента са с много висока усвояемост за организма на човека – около 96 %, поради което храненето с ориз е много ефективно. Затова е предпочитан и от хората с висока физическа активност, набавяйки нужната енергия за интензивни силови тренировки. Но за пълноценно меню нутриционистите препоръчват да се съчетае с месо, риба или ядки, които добавят незаменими аминокиселини за тялото.
6. Нахутът – източник на здраве и аминокиселини
Нахутът, популярен още у нас и като леблебия е смятан за афродизиак и е бил използван като такъв както от древните египтяни, така и от арабите. Той е една от най-рано култивираните от човека култури. Ядките на нахута, подобно на повечето бобови растения, са добър източник на белтъчини (протеини) – около 20% от сухото съдържание, необходими на организма за клетъчното възстановяване. Изобилието от витамин Е укрепва имунитета, предпазва сърцето и поддържа здрави кожата и косата. Той съдържа и цинк, който подобрява функциите на имунната система. В допълнение нахутът е полезен източник на изофлавони, които имат естрогеноподобен ефект и потискат образуването на тумори. Те са също така добър източник на лецитин и фолиева киселина. Съдържанието на мазнини е ниско в сравнение с други ядки (например орехи, фъстъци и др.) Към всичките му здравословни ползи можем да добавим, че от него става страхотен хумус, превърнал се вече в постно изкушение за съвременния човек.
Българските варива са супергероите на нашата кухня. Тези уникални храни са богати на протеини, витамини, минерали и фибри. Включването им в нашето ежедневно хранене може да подобри нашето здраве, да насити тялото с необходимите хранителни вещества и да спомогне за поддържането на балансиран и здравословен начин на живот. Не забравяйте да ги включите в своето меню и да се възползвате от техните благоприятни ефекти върху вашето здраве.