Варицелата е силно заразен вирус, който протича с обриви по цялото тяло, неразположение, температура, главоболие. Вирусът се разпространява чрез въздуха като грип, морбили, коронавирус и други въздушно-капкови инфекции. Заразяването става от друго болен, дете или възрастен, или от възрастен с обострен херпес зостер. В повечето случаи децата боледуват относително леко без усложнения, но се измъчват и трудно понасят да не чешат пъпките, които са пълни с прозрачна течност и при спукване могат да доведат до бактериална инфекция и белези за цял живот. При възрастните болестта може да протече значително по-тежко, има и случаи, при които са регистрирани усложнения и дори смърт.
От началото на 2020 г. ваксината срещу варицела е в препоръчителния имунизационен календар на България и много педиатри я препоръчват на своите пациенти, тъй като тя е ефективна и със странични ефекти, съпоставими като честота и тежест с тези на вече познатите ни ваксини от календара. Варицелата е една от шарките, които при отсъствие на имунизационна програма се изкарва от 85% от децата преди да навършат 14-годишна възраст. Ако на човек не му е поставена ваксина срещу варицела, вероятността да се зарази при контакт с болен е огромна, тъй като болният разнася заразата в продължение на 21 дни. Бременните жени, които нямат имунитет срещу варицела, са уязвими и са с повишен риск от заболяване и развитие на усложнения в плода или новороденото.
Ваксината срещу варицела е създадена през 70-те години и в 13 от 27 страни, членки на ЕС е безплатна и е в националния имунизационен календар. В тези държави случаите на варицела намаляват с близо 90% и това води след себе си още един голям плюс – повишава се колективната защита и се намалява разпространението на вируса сред населението. Затова аргументите ЗА ваксината са много повече и по-силни в сравнение с тези против, които се поддържат от традиционните противници на ваксинацията като цяло.