Един прекрасен ден на плажа: в безоблачното небе пулсира ярко слънце, мек пясък гали босите ви стъпала, а мирисът на море и плисъкът на вълните едновременно разтоварват и изпълват всичките ви сетива. Дългоочакваната отпуска най-после е факт. Дали на морския бряг, на колоездачен тур из страната или на екскурзия в планината – навън може да отпуснете психиката и най-после да се освободите от стреса. При това слънцето винаги е ваш спътник. То допълнително повдига настроението и събужда вашата виталност. Слънчевата светлина съдейства в кожата ви да се синтезира жизненоважния витамин D, който между другото е отговорен за производството на т.нар. „хормон на щастието“ серотонин. И не само за това: витамин D подсилва също мускулатурата, костите, метаболизма и се грижи за добро функциониране на имунната система.
Но слънцето има и своите сенчести страни. Прекомерното излагане на слънчева светлина може да се отрази зле на кожата – алергии, преждевременно състаряване и ракови образования могат да бъдат последиците от прекаляването с нея. Как тогава да дозираме слънчевите бани здравословно? Възможно ли е това изобщо? Дерматоложката Керстин Тайхелман от Бремен смята, че: „Това е възможно, но само при правилно отношение към слънцето и оптимална слънчева защита. Подходящата поддържаща грижа на кожата също играе важна роля.“ Здравословните слъчневи бани следователно се намират в истинския смисъл на думата в нашите ръце.
Невидимите врагове
Какво отслабва, изсушава и понякога дори разболява кожата? С какво точно си имаме работа? Става дума за съдържащите се в слънчевата светлина различни видове ултравиолетови лъчи. „За нас най-важни са UVA- и UVB- лъчите, тъй като при незащитена кожа те проникват в епидермиса и могат да увредят тъканите. При това UVB-лъчите са пряко отговорни за слънчевото изгаряне“ - обяснява д-р Тайхелман. UVA-лъчите пък напротив водят до стареене на кожата и при продължително увреждане на клетките до кожни ракови образувания, които могат да се проявят дори десетиления след неразумното предозиране със слънчеви бани. Всяка кожа разполага със своя собствена защита, която е индивидуална и зависи най-вече от типа кожа. „При малките деца до 6-годишна възраст обаче тази защита не е достатъчно развита. При хората над 40 години пък тя започва с времето бавно да отслабва. Затова правилната защита е от особено голямо значение както за малките деца, така и за възрастните хора“ - предупреждава дерматоложката. Няма никакво съмнение, че кожата се нуждае от помощ – защитен слой, който да „филтрира“ вредното лъчение при пребиваване на открито. При това не само докато сте на плажа през отпуската, а по време на всичките ви ежедневни занятия и ангажименти на открито - ходене по градските улици, разходки в парка, пиене на кафе на външна маса, строителна или градинска работа, четене на вестник на балкона или чакане на превозно средство на спирката. „Особено в обедните часове лятното слънце може да доведе до изгаряне на кожата, ако тя не е подходящо защитена“, - напомня експертката.
С подходящо подбрани слънцезащитни кремове и допълваща грижа с афтър сън продукти (за след слънце), кожата ви може да се чувства перфектно през лятото, незaвисимо от горещите слънчеви лъчи, сухия вятър и честите бани. При това може да остане здрава и да сияе с красив, равномерен, дълготраен тен.
Правилна защита
Пазарът на слънцезащитни продукти изобилства от различни предложения, които обаче могат да бъдат грубо разделени на две основни групи: кремове с химични или с минерални филтриращи субстанции.
Натуралната козметика използва преди всичко минерални субстанции като титанов диоксид или цинков оксид, които подобно на огледало отразяват UVA- иUVB-лъчите от повърхността на кожата. Предимството им е, че слънчевата защита се активира напълно веднага след нанасянето на крема, като успоредно с това натуралните съставки се грижат и за кожата. „За съжаление те трудно се нанасят и поемат от нея“, казва д-р Тайхелман: „Колкото по-висок е слънцезащитният фактор, толкова повече некрасив бял филм оставят натуралните кремове върху кожата.“
Синтетичните продукти действат на друг принцип. Микропигменти например се комбинират с химически филтър и проникват в горните слоеве на кожата, където преобразуват UVA- и UVB- лъчитев топлина. Този тип слънцезащитни средства лесно се нанасят и поемат от кожата, но имат един недостатък – често са произведени на базата на парафиново масло. Те могат да запушат порите на кожата и да предизвикат задържане на топлина. В комбинация с горещината, синтетичните парфюмни вещества и емулгатори могат да доведат до кожни възпаления и дори алергии. При това защитата се активира около 30 минути след нанасянето на крема, което налага предварителна подготовка преди отиване на плаж например. В противен случай при индивидуален лимит на собствена защита на кожата от 10 или 20 минути тя може да изгори, независимо от намазването й с крем.
Дали натурални, или химически – всички козметични продукти предлагат слънцезащитен фактор (SPF) от 2 до 50+. При това защитата от UVA- и UVB-лъчитее еднакво важна. „Височината на фактора показва колко по-дълго кожата може да издържи на слънце без зачервявaне. Това обаче не означава, че човек може цял ден необезпокоявано да се излага на слънце“, предупреждава дерматоложката. Един пример: Ако времето за индивидуална защита на кожата е 10 минути, то SPF 20 умножава това време до 200 минути.
При това е от значение обаче в какво количество се нанася слънцезащитното средство. При мазането с крем важи девизът: повечето помага повече! Всички части на тялото трябва да бъдат добре намазани, особено проблемните зони като челото, носа, раменете, горната част на стъпалата. Не бива да се пропускат врата, ушите и особено устните. Кожата там е особено тънка и слънчевото лъчение попада директно в нея. Добре е да се знае, че SPF-факторите се тестват върху обилно намазана със слънцезащитен продукт кожа. Затова пестенето на крема може да ви изиграе лоша услуга. Някои специалисти препоръчват да се използват продукти с по-висок слънцезащитен фактор, защото при по-тънкия слой, който хората обичайно нанасят, SPF 50 например може да спадне и реално да отговаря на SPF30 или SPF20.
Немските дерматологични лаборатоии на Naturwaren, PharmaTheiss Cosmetics разработиха нова анти-ейдж слънцезащита в два фактора SPF30 и 50+, която отговаря и на най-капризното търсене.
Формулата, базирана на фармацевтичен хиалурон, съчетава висока и много висока UVA/UBV защита с дълбока хидратация и анти-ейдж грижа от свободните радикали в кожата.
- Намалява бръчките
- Предпаза кожата от фотостареене
- Осигурява интензивна хидратация
- Стимулира естественото производство на хиалурон в кожата
- Възстановява загубата на халуронова киселина в организма
- Подсилва кожната бариера
- Водоустойчива, лека текстура без лепнене и мазни петна
- Без алергизиращи аромати, минерални масла, консерванти и парабени, слънцезащитата Hyaluron бързо се превърна в любима градска защита, която може повече!
Колкото и доверена да е слънцезащитата ви, в най-тежките горещи дни е добре да се подсигурите и допълнителна протекция.
По отношение на дрехите д-р Тайхелмандава следните съвети: „Eдна бяла фланелка осигурява плашещо ниска защита, която в най-добрия случай би отговаряла на SPF 5 до максимум 10. Това е причината, хора с по-чувствителна кожа да „изгарят“, дори когато са облечени. Аз препоръчвам дрехи с плътни тъкани и по-тъмни цветове.“ Влажните тъкани осигуряват по-ниска защита от сухите, затова къпането с бяла фланелка не осигурява кой знае каква закрила. По-добре е да се ползва водоустойчив слънцезащитен крем с висок фактор.
Мазането с крем трябва също така да се подновява. Съществува едно неписано „правило“, колкото е фактора, на толкова време тряба да се подновява, при обилно слънцегреене. Повечето кремове трудно се отмиват във водата и това създава измамното усещане, че човек е защитен по време на къпане. При изсъхване на кожата и потене обаче, голяма част от него се губи, дори когато препаратът е водоустойчив. Затова е важно мазането да се подновява, особено след продължителен престой във водата. Повторното намазване с крем естествено не означава, че индивидуалното време за излагане на слънце ще се увеличи, а че ще гарантира ефективна защита в рамките на избрания фактор. С други думи: прилагане на SPF 20+ SPF 20 няма да даде защитата на SPF 40, а просто ще продължи да си бъде SPF 20 и няма да спадне на SPF 10 или 5.
Грижата след това
Гордо носим прекрасния си тен у дома, но ето че след прибиране вкъщи, кожата често се усеща напрегната и суха: тя изпитва „жажда“ и се нуждае от специална възстановяваща грижа. В случая най-добра помощ могат да предложат натуралните продукти за след слънчеви бани: „Те съдържат висококачествени растителни масла и екстракти, които могат отново да възстановят и подхранят кожата“,е на мнение д-р Тайхеллман. Със своя охлаждащ и влагозадържащ ефект пустинното растение алое вера се отразява особено благотворно на стресираната от UV-лъчението кожа. При това то е в състояние да намали уврежданията и да подпомогне нейното възстановяване. Маслиновото масло показва подобни свойства при грижа след излагане на слънце, тъй като неговите ненаситени мастни киселини са много подобни на съдържащите се в кожата и проникват добре в нея, като оставят защитен слой на повърхността. Също маслата от ший и жожоба утоляват „жаждата“ на кожата, а хамамелисътоказва противовъзпалително действие. Маслата от арган и иланг-иланг стимулират нейната регенерация, ментовото масло приятно я охлажда, а при чувствителна кожа помагат маслото от вечерна иглика, екстрактите от лайка и невен.
„След плаж е добре първо основно да се отмият слънцезащитните кремове, пясъка и потта, за да може активните съставки на продукта за грижа по-добре да проникнат в кожата“,съветва специалистката.
Доброто състояние на кожата може да бъде подпомогнато и чрез вътрешен прием на бета каротин. При излагане на слънце този силен антиоксидант и имуностимулатор функционира подобно на кожния пигмент – отразява слънчевите лъчи, съхранява се в кожата и я оцветява. Така допринася за по-бързо придобиване на равномерен тен, като едновременно с това защитава кожата от вредното действие на свободните радикали и подобрява устойчивостта й срещу слънчеви изгаряния. Особено ефективно е действието на бета каротина, ако приемът му започне преди отпуската (в оптималния случай 1 месец по-рано) или в началото на лятото. Той може да бъде доставен на организма чрез храната (моркови, кайсии, праскови, манго, сладък картоф, чушки, спанак и др.) или чрез хранителна добавка.
Подходящ слънцезащитен крем, особено с анти-ейдж и хидратиращи съставки, умерено излагане на слънце и прием на вода и своевременна грижа с хидратиращ и регнериращ кожата продукт – това трио ще позволи да запазите кожата си здрава и с красив равномерен тен тен.
Определете типа на кожата си!
Тип 1 – много светла кожа, лунички, светли очи, естествено руса или рижа коса, постоянни слънчеви изгаряния.
Собствена защита: до 10 минути
Тип 2 – светла кожа, често лунички, светли очи, светла коса, бавно добиване на тен, чести слънчеви изгаряния.
Собствена защита: до 20 минути
Тип 3 – средно светла кожа, лунички, светли до тъмни очи, светло до тъмнокестенява коса, бавно добиване на тен, понякога слънчеви изгаряния.
Собствена защита: до 30 минути
Тип 4 – мургава, не много чувствителна кожа, тъмни очи, тъмна коса, бързо добиване на тен, редки слънчеви изгаряния.
Собствена защита: до 45 минути
Тип 5/6 – тъмна до черна кожа, тъмни до черни очи, черна коса, много редки или никакви слънчеви изгаряния, никакви пигментни петна.
Собствена защита: 60 до 90 минути