Банята е едно от най-важните помещения в дома, но ремонтът ѝ може да се превърне в истинско предизвикателство. Прах, шум, строителни отпадъци и множество специализирани дейности – всичко това изисква внимателно планиране и професионален подход. За да превърнете този сложен процес в успешен проект, който ще ви радва с години, е необходимо да следвате изпитана методология. В това ръководство ще ви разкрием стъпка по стъпка как да планирате и реализирате ремонта на своята баня, избягвайки често срещаните грешки и постигайки максимално добър резултат. От избора на материали до координацията между различните майстори – ще ви покажем как да организирате всеки етап от ремонта така, че крайният резултат да отговаря на вашите очаквания.
Повечето хора правят ремонт на баня веднъж на 10 години, най-вече защото това е скъп и сложен процес. Хората решават да ремонтират банята поради следните причини: когато банята е захабена и има забележими щети или по плочките, или по санитарния фаянс; когато искате да промените съществуващия външен вид на банята; когато искате да промените разположението на елементите в банята с цел увеличаване на функционалността или когато искате да замените ваната с душ кабина и обратно; когато планирате да продавате или давате под наем жилището и искате да се увеличи пазарната му стойност.
Преди да се впуснете в това „приключение“, помислете добре какви цели искате да постигнете с ремонта на банята. Дали проблемът е функционалност или просто естетика? Какви проблеми трябва да се решат с ремонта на банята?
Какви строителни работи ще бъдат включени в ремонта ще зависи от състоянието на банята в момента. Но може да се каже, че в повечето случаи е необходимо да се предприемат, следните стъпки:
-
Демонтиране и отстраняване на износени плочки и санитарно оборудване
Ремонтът на банята обикновено започва с отстраняване на напукани фаянсови и теракотни плочки, демонтаж на санитарен фаянс като душ кабина или вана, мивка, тоалетна чиния... Като цяло, очаква ви много прах и шум. Преди да продължите със следващите стъпки, трябва да изчистите получилите се до момента строителни отпадъци.
-
Монтиране на нови водопроводни и канализационни тръби
Тази стъпка може да се пропусне, ако съществуващите водопроводни и канализационни инсталации са в добро състояние. Въпреки това, тъй като ремонт на баня се прави рядко, по-добре е да смените проводите, за да предотвратите големи проблеми в бъдеще, като течове на вода и наводнения. Водопроводчици монтират новите тръби по предварително изготвен проект, с цел осигуряване на необходимият приток и отвеждане на водите на местата, където ще бъдат разположени душ кабината или ваната, мивката, тоалетната чиния..
При обновяване на банята може да имате нужда и от електротехник за поставяне на допълнителни контакти, осветление, смяна на инсталациите на бойлер, пералня или просто проверка на съществуващите ел. инсталации.
-
Поставяне на хидроизолация
Следва една от най-важните стъпки при ремонт на баня – поставяне на хидроизолация. След отстраняване на старите фаянсови и теракотни плочки, повърхността се почиства основно и се изравнява, след което се полага хидроизолацията. Тази работа може да се извърши от водопроводчици или фаянсаджии. Хидроизолацията обикновено се полага в два слоя.
Най-важните точки при хидроизолацията са фугите между пода и стената. Хидроизолацията има за цел да предотврати проникването на вода през стените и плочките.
-
Поставяне на плочки
Следващите стъпки в упътването се отнасят до естетиката на самата баня. Когато основата е подготвена и хидроизолацията е направена, идва ред на поставянето на фаянсови и теракотни плочки върху стенните и подовите повърхности. Що се отнася до лепенето на плочки върху стените, те може да се поставят или до средата на стената, или до тавана. Второто решение е по-добро, но и по-скъпо. Майсторите за лепене на плочки ще ви посъветват при избора и необходимото количество плочки, в зависимост от квадратурата на банята.
Части от банята, които не са облицовани с керамични плочки, трябва да бъдат боядисани. За целта се използват специални бои, устойчиви на влага и вода, тъй като банята е най-влажното помещение в дома.
-
Монтиране на санитарен фаянс
И накрая, оборудване на банята с необходимия санитарен фаянс и обзавеждане. Когато монтирате новата санитария, също очаквайте много шум и прах, почти както при демонтирането на старата.
Санитарното обзавеждане (душ кабина или вана, тоалетна чиния, мивка) трябва да се поставят на желаното място, след което фугите между стената или пода и санитарните елементи да се уплътнят със силикон, който предотвратява проникването на вода и образуването на плесени.
Днес на пазара можете да намерите различни модели санитарен фаянс с много аксесоари и функции. Когато става въпрос за избор на вана или душ кабина, това ще зависи преди всичко от вашите лични предпочитания и размерите на банята. Ако имате просторна баня и обичате да се къпете дълго време, на ваше разположение са голям брой хидромасажни вани с различни размери. Ако сте привърженици на душ кабина, можете да се спрете на такава с корито или отводнителна решетка, поставена директно върху плочките.
Изборът на мивка също не винаги е лесен. На пазара можете да намерите стенни, вградени и мивки за поставяне върху плот. Стенните мивки се закрепват или окачват директно в стената, вградената се вгражда в плота, а третия вид мивка се поставя върху плота, така че да се вижда цялата.
Предизвикателство е и изборът на тоалетна чиния. Можете да се спрете на подова тоалетна, която се монтира върху пода на банята (стандартна и моноблок), или висяща, която се вгражда в стената и не се допира физически до пода (конзолна или вградена).
Мебелите за баня трябва да бъдат изработени от влагоустойчиви материали, за да не изгниват. След тази стъпка, банята вече придобива окончателния си вид.