За жалост атопичният дерматит е едно от най-срещаните хронични кожни заболявания. Борбата с него е доста трудна, а дечицата страдат повече от възрастните. Около 20% от децата в развитите страни са засегнати от болестта, докато до 10% до възрастните в тези страни живеят с болестта.
Забляването се проявява с екзема, суха кожа и неприятен сърбеж. Засегнатите области са различни в различните стадии на болестта, като при дечицата от нула до три години се засягат бузите, челото, брадичката, седалището и външната повърхност на ръцете.
Още по-неприятното е, че атопичният дерматит е придружен и от други алергични заболявания като ринит и дори бронхиална астма.
Според лекари причините за болестта са комплексни, като най-често причината е в смушение на имунната система.
Грижата и гледката за родителите на атопично дете е истински измъчващо. Обикновено дечицата се чешат и се разкървавяват, което е истински ад за тях и за майките и татковците.
Оказва се, че при децата родени с цезарово сечение, рискът те да заболеят от атопичен дерматит е крайно сериозен.
„За родените с планирано секцио има 50% по-голяма вероятност за поява на атопичен дерматит, като при 80% от тях съществува риск от развитие на бронхиална астма“, коментира доктор Захаринка Гочева, специалист Детски болести и Обща медицина в 29 ДКЦ, София.
Честотата на секцио операциите у нас е изключително висока – над 40%, а препоръчителния процент от СЗО с 14-15%. Това крие още по-голям риск за още повече бебета.
Но каква е връзката?
Оказва се, че при раждане с планирано секцио се нарушава заселването в червата на новороденото с полезни бакетриални култури, обичайно населяващи влагалището на майката, каквито са лактобацилите.
Освен това планираното секцио намалява способността на бифидобактериите в дебелото черво на раждащата жена, да се размножават активно и да стигнат до гърдата, където се включват в състава на коластрата и кърмата. Когато броят на лактобацилите и бифидобактериите и тяхното многообразие са по-малки, червата на бебето се заселват от болестотворни бактерии, като например Клостридии.
„Това пречи да се изгради имунологичен баланс, който е в основата на атопичния дерамтит, както и на хранителните алергии, алергичния ринит и бронхиалната астма“, коментира още доктор Гочева.
Когато болестта се прояви, лечението може да бъде доста интензивно – медикаменти, гелове, унгвенти, като много от тях съдържат кортикостероиди.
Именно заради това е важна превенцията. Оказва се, че има подобна възможност, като комбинацията от съвременно пробиотични култури, които да се взимат още по време на бременността.
Такъв продукт е Омни-Биотик Панда. Приемът ѝ трябва да започне майката, още в края на бременността, не по-късно от 32 гестационна седмица, и да продължи от бебето, веднага след раждането, до навършване на първата година, съветва доктор Гочева.
Клиничният опит показва, че приемът на Омни-Биотик Панда намалява с 80% риска от появата на атопичен дерматит.
При вече появили се симптоми на хронична екзема, Омни-Биотик Панда може да намали тежестта на симптомите за дечицата, дори в случаите, когато се касае за генетичен дефект – изчезва сърбежът, намалява интензитетът на обрива, намалява рискът от развитие на други алергични заболявания.
Приема се веднъж дневно по едно прахче, разтворено в преварена вода, кърма или адаптирано мляко. Приемът може да бъде разделен на две за най-малките бебета от 0-6 месеца. Разтварянето в течност се налага, за да се съживят добрите пробиотични щамове. Задължително се изчаква 15 минути, преди да се изпие. Препоръчително е да бъде на гладно.
Не трябва да забравяме, че чревният тракт разполага с най-развитата ендогенна защитна система. Тук се образуват тези имунни клетки, които предпазват нашия организъм от токсини, вредни бактерии и вируси. В здравите черва се намират 3 пъти повече имунни клетки, отколкото в далака, в костния мозък и в лимфните възли взети заедно.
Освен това червата са отговорни за 80% от функциите на обмяната на веществата. Това означава, че Омни-Биотик Панда има способността да влияе благотворно на цялата имунна система.