Август е в разгара си, дните са топли, а вечерите ухаят на узрели сини сливи, пъпеши и праскови. И ако има нещо, което може наистина да те накара да се размечтаеш, то това е разходката в една плодова градина, пълна с дъхавите дарове на лятото – ябълки, които вече са започнали да събират руменина, есенните круши, които само след няколко седмици ще са готови за бране и натежалите гроздове на лозите, които сякаш те примамват да се присегнеш и да си откъснеш няколко зрънца...
Точно такава плодова градина има Христо Кумчев, който е един от фермерите, които се включиха в проекта „BILLA Градини“ и отглежда вкусни български плодове и зеленчуци според разработената от BILLA програма за намаляване на пестицидите.
Каква е неговата тайна?
Той споделя, че просто обича земята. И допълва, че на тази любов не може да се „научиш“, докато слушаш лекциите по аграрна икономика в университета. Тя се ражда някъде между сезоните, в дните и часовете, в които за поредна година подготвяш овощните дървета за лятото, когато оглеждаш короните на плодните сливови дървета, за да си сигурен, че са добре изрязани и ще могат да дадат добър плод през август.
И понеже точно в момента градините със сини сливи на Христо Кумчев ухаят на узрели плодове, които се берат грижливо и се доставят до BILLA, така че всеки да може да усети топлината на сезонните вкуснотии, скрили в себе си лъчите на слънцето, ние днес решихме да ви разкажем малко повече за това колко е важно плодовете, които купуваме да са отгледани с любов.
Килограм сини сливи, моля!
Килограм сини сливи от „BILLA Градини“.
Всъщност зад всеки един плод стои историята на човека, който го е отгледал. Христо Кумчев разказва, че неговата градина е наследник на дългогодишни аграрни традиции. Още в средата на миналия век полетата край село Трилистник, Пловдивско били засадени със стотици декари ябълки, а баща му бил сред хората, които се грижели за тях. През 90-те семейството решило да създаде свои собствени градини. Започнали с два парцела от по няколко декара и всяка година разширявали стопанството. „Днес имаме 220 декара сини сливи, но ги отглеждаме със същата любов, с която стартирахме бизнеса преди повече от 25 години”, споделя Христо Кумчев.
В сезона на ябълките
Той очаква да започне беритбата на ябълките, които също ще имат добра реколта. И понеже да произвеждаш плодове и зеленчуци изобщо не е лесна работа и освен работата на полето, всеки земеделец трябва да се занимава и с маркетинг, и с транспорт и с хиляди други задачи, Христо признава, че проектът „BILLA Градини“, който осигурява на производителите експертна помощ за растителната защита, е много, много полезен.
Зелена светлина за българските плодове и зеленчуци
Това лято на щанда в BILLA има наистина много плодове и зеленчуци, които не съдържат никакви пестициди. Как обаче се случи това с българския зарзават?
BILLA работи с международна компания за осигуряване на качеството, a експерти - агрономи извършват на място предизвестени и непредизвестени одити на земеделските производители, които отглеждат плодове и зеленчуци по „Програмата за намаляване на пестицидите на BILLA”. След това регулярни проби от плодовете и зеленчуците се изпращат в сертифицирани лаборатории, а резултатите от тестовете могат да се видят на сайта на www.billa.bg.