Здравето е най-ценното нещо, което притежава всеки един от нас. Редица фактори, като хранене, физическа активност, стрес, условия на околната среда, тютюнопушене, прием на алкохол и др., оказват влияние върху здравето и могат да му повлияят в позитивна или негативна насока. В медицината са проведени редица проучвания, проследяващи именно факторите, които оказват най-голямо влияние върху здравето на човешкия организъм.
Все повече внимание напоследък се обръща върху чревната микрофлора и нейното влияние върху здравето. Чревната микрофлора, или чревна микробиота, представлява сложна екосистема от микроорганизми, които населяват определени части на храносмилателната система, като общото им тегло може да достигне до 2 килограма. Общият брой на клетките, населяващи храносмилателната система, надвишава до 10 пъти броя на клетките, изграждащи човешкото тяло. По-голямата част от чревната микрофлора не е вредна за организма и съществува във взаимно сътрудничество с чревните клетки.
Проведени са научни изследвания, които показват връзката на чревната микробиота с протичането на различни заболявания – синдром на раздразнено дебело черво, метаболитни заболявания като затлъстяване и диабет, алергии и др. Съществуват и редица предположения за това, че чревният микробиом играе важна роля не само в поддържането на здравето на храносмилателната система, но също така, че има и важна роля в поддържане здравето на целия организъм.
Населването на храносмилателната система с микроорганизми се осъществява по време на и след раждането. Редица фактори влияят върху състава на микрофлората, като вид на приеманата храна и хранителни навици, киселинност в съответната част от храносмилателната система, фактори на околната среда, прием на различни медикаменти, заболявания и др.
Чревната микрофлора, поради голямото си видово разнообразие, е отговорна за протичането на редица жизненоважни за организма функции - метаболитни процеси, които не могат да бъдат осъществени от човешките клетки, било то цялостно или частично, като разграждане на хранителни вещества, синтез на витамини, синтез на заменими и незаменими аминокиселини. Чревната микробиота играе важна роля и по отношение на формиране на имунитета на организма и предпазването му от патогенни микроорганизми.
Какво представляват пробиотиците?
Терминът „пробиотици” /от гръцкото „pro bios”/ се употребява отдавна. Най-подходящото определение за тях дава през 1989 г. R.Fuller: „ живи организми, които добавени с храната, оказват положителен ефект върху организма - гостоприемник чрез подобряване баланса на чревната микрофлора”.
Пробиотичните микроби обикновено са природни антагонисти на болестотворните за организма бактерии – при чревни инфекции, например, те помагат на организма за освобождаване от патогени – потискат техния растеж, в някои случаи до пълното им обезвреждане.
Следните пробиотични щамове са с доказани положителни ефекти върху здравето на организма: Lactobacillus, Bifidobacterium, Saccharomyces, Enterococcus, Streptococcus, Pediococcus, Leuconostoc, Bacillus и др.
Пробиотиците имат следните положителни функции върху организма:
- Заселени в гастроинтестиналния тракт, те подтискат развитието на патогенни микроорганизми
- Улесняват разграждането на жлъчните соли, което позволява намаляването на холестерола в кръвта
- Подобрявавт храносмилането, намаляват образуването на газове и подуването
- Нормализират чревната перисталтика и оказват благоприятен ефект при запек
- При инфекция с Helicobacter pylori /един от основните фактори за развитието на редица заболявания в гастроинтестиналния тракт, като гастрит и язва/ - добавянето на някои щамове към стандартната терапия може да окаже положителен ефект при борбата с инфекцията
- Повлияват благоприятно състоянието при поява на диария с различен проиход
- Стимулират развитието на имунитета
- Допринасят за възстановяване на увредената вследствие приложението на антибиотик чревна микрофлора
Кой продукт да изберем?
Изборът от продукти днес е наистина огромен, като всеки един има своите предимства и недостатъци. Оптималната комбинация от полезни свойства /вид, брой, устойчивост на микроорганизмите, дали е обикновен пробиотик или е съвременен синбиотик и др./ е необходима, за да може да се очаква постигането на бърз резултат.
Vitagold PROBIONAT съчетава в себе си редица позитивни качества, които допринасят за неговата висока ефективност и постигането на оптимален резултат от приложението му. Приемът на Vitagold PROBIONAT доставя над 15 милиарда жизнеспособни бактериални клетки Bacillus coagulans /Lactobacillus sporogenes /. Освен това, Bacillus coagulans образува защитна спора, която го пренася без качествена и количествена промяна през стомаха. Пробиотичните бактерии на Vitagold PROBIONAT са в спороформа и чакат да се развият, след като достигнат червата и условията за тях са най-добри, т.е. нивата на влага, температура и наличие на хранителни вещества са оптимални. Спорите прорастват и пролиферират в гастроинтестиналния тракт в рамките на няколко часа.
Vitagold PROBIONAT предотвратява растежа на патогенните микроорганизми, като:
- Намалява рН в червата
- Oбразува бактериоциди (антимикробни белтъчни съединения), които са инхибитори на Грам+/ Грам– бактерии
- В конкуренция е с патогенните бактерии за хранителни вещества
Vitagold PROBIONAT е стабилен и 10 пъти по-устойчив от пробиотичните щамове в киселото мляко. Много млечнокисели бактерии, вкл.съдържащите се в киселото мляко Lactobacillus и Bifidobacterium, са термолабилни и е необходим определен температурен режим, за да се поддържа тяхната жизнеспособност.
Vitagold PROBIONAT / Bacillus coagulans/ остава в стабилно състояние при различни условия – суха среда, температура под 30° C.
Очаквани ефекти от приложението на Vitagold PROBIONAT
При вирусни стомашно-чревни инфекции:
- ДОПРИНАСЯ ЗА НАМАЛЯВАНЕ ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТТА НА ДИАРИЯТА – осигурява бързо възстановяване на равновесието между „добрите” и „лошите” бактерии
При стомашни нарушения и за регулиране на чревната перисталтика:
- ДОПРИНАСЯ ЗА РЕДОВНАТА ДЕФЕКАЦИЯ ПРИ ЗАПЕК И НЕРЕДОВЕН СТОМАХ – млечнокиселите бактерии в него подпомагат нормалната чревна перисталтика
- НАМАЛЯВА ПОДУВАНЕТО И ДИСКОМФОРТА – Vitagold PROBIONAT / Bacillus coagulans/ потиска развитието на патогенните бактерии и понижава нивата на токсичните вещества, образувани от тях
- НАМАЛЯВА ТЕЖЕСТТА В КОРЕМА – подобрява храносмилането, осигурява ефективното обработване на храната, усвояване на полезните вещества и регулярното изхвърляне на остатъчните вещества
При прием на антибиотици:
- НАМАЛЯВА РИСКА ОТ ПОЯВА НА ОСТРА ДИАРИЯ, предизвикана от употребата на антибиотици
- ПРЕДОТВРАТЯВА негативни ефекти на антибиотиците върху организма, в частност върху имунитета и стомашно-чревното здраве
- ВЪЗСТАНОВЯВА равновесието между „добри” и „лоши” / патогенни / бактерии и подпомага поддържането на популацията на полезните бактерии в стомашно-чревния тракт – гарантира доброто храносмилане и пълноценно усвояване на хранителните вещества от организма
Кога да използваме Vitagold PROBIONAT?
За нормализиране на чревната флора/повишаване на имунинета – дисбиоза; инфекциозна бактериална и вирусна диария; диария, свързана с прием на антибиотици; диария при ентерално хранене и диария при пътуване; запек; храносмилателен дискомфорт (метеоризъм и подуване на корема); облекчаване на симптомите на непоносимост към лактоза; синдром на раздразненото черво (IBS); възпалителна болест на червата (болест на Crohn и язвен колит).
Състояния, които не са свързани със стомашно-чревния тракт – инфекции на пикочните пътища, неспецифичен вагинит, хиперлипидемия и хиперхолестеролемия, хипертония и инфекции на дихателните пътища.
Как да използваме Vitagold PROBIONAT?
По 1 капсула дневно. При съвместно приложение с антибиотик, между приемите на PROBIONAT и антибиотика трябва да има поне 2 часа.
Продължителността на приложението зависи от конкретното състояние, но се препоръчва да бъде поне 7 дни. При антибиотична терапия – 1 до 3 седмици след нейния край.
Защо Vitagold PROBIONAT е различен и предпочитан пред другите пробиотици?
Съдържа стандартизиран и клинично проучен щам на пробиотични бактерии – Bacillus coagulans.
Единствен спорообразуващ пробиотик с доказана стабилност на спорите, без специален режим на съхранение.
Иновативна технология на капсулиране – DRcaps™ – докато класическите желатинови капсули се разпадат в средата на стомашно-чревния тракт, DRcaps™ капсулите са доказано устойчиви на въздействието на стомашната киселина, благодарение на което до червата достигат по-голям брой жизнеспособни пробиотични бактерии .