Вкусно, пристрастяващо, културно и артистично - сушито е нещо несравнимо, но често пъти остава загадка за непосветените. Защо някой би искал да плати толкова много за няколко парчета сурова риба?
Но, за разлика от сушито в супермаркетите на Запад, истинското суши изживяване е незабравимо и трудно за пресъздаване. Майсторите в Япония знаят как да направят всяка хапка цветна, с отлична текстура, брилянтен вкус и презентация на високо ниво.
Ето и някои любопитни факти, които да си припомняте всеки път, когато избирате доставка на суши или похапвате оригиналното ястие в самата Япония.
Малко история
Въпреки че японците получават пълна заслуга за това, което днес наричаме суши, се смята, че вдъхновението за ястието се е зародило в Югоизточна Азия. Нарезуши, ферментирала риба, увита в кисел ориз, произхожда някъде около река Меконг преди да се разпространи в Китай, а по-късно и в Япония.
Съвременната концепция е измислена в Япония от Ханая Йохей някъде към края на периода Едо някъде в средата на 1800-те.
Сушито започва като евтина бърза храна
Някога сушито не е струвало по-скъпо от другата храна, дори напротив. Първоначално то е било евтина, бърза закуска за ядене с ръце, докато се наслаждавате на театрално представление. Забравете за пуканките, подайте сушито!
Вашето уасаби вероятно не е истинско уасаби
Истинското уасаби идва от корена на растението уасабия японика в Япония, а не от хрян, с какъвто често се заменя. Силно лютивия вкус идва от естествени антимикробни химикали в растението - перфектният инструмент за убиване на потенциални микроби и паразити в суровите морски дарове.
Автентичното уасаби е скъпо и понякога ресторантите дори го таксуват. Това, което често се предлага в суши ресторантите от среден клас, се прави от хрян и горчица на прах, след което се оцветява в зелено с изкуствени багрила, за да прилича на истинския продукт.
Първоначално оризът не е бил за ядене
Киселият, ферментирал ориз се е увивал около отлежалата риба само за подпомагане в процеса на създаване на умами - уникален, кисел вкус. След като процесът на ферментация завърши, оризът се изхвърлял и се консумирала само рибата.
Ферментиралият ориз също помага да се запази рибата годна и да се предпази от мухи.
Днес приготвянето на оцетен ориз, използван за суши, се счита за толкова важно, колкото и приготвянето на самата риба.
Трябва да се яде с ръце
Верен на произхода като обикновена бърза храна, правилният начин да ядете суши е с пръсти. Пръчиците обикновено се използват само за ядене на сашими - сурови филийки риба.
Дори прясното суши първо се замразява
Наредбите за безопасност на храните в САЩ и Европа изискват суровата риба да бъде замразена за определен период от време, за да се убият потенциалните паразити. В Европа суровата риба трябва да е била замразена при -20 градуса по Целзий за поне 24 часа. Дори и най-пресните сурови риби, сервирани в западните суши ресторанти, са замразени, което, разбира се, уврежда оригиналния вкус и текстура.
Японските майстори на суши са обучени да разпознават потенциални проблеми като метили и паразити в рибата, която купуват на пазара. Разболяването на клиентите би било ужасно позорно за тях.
Пилеенето на соевия сос е лошо
Пилеенето на ценен соев сос винаги е било нещо, което не се харесва на японци. За да се насладите на суши по традиционен начин, изсипете възможно най-малко количество соев сос в чашата за суши и я напълнете пак само ако е необходимо.
Не бива да потапяте ориза
Ако искате да потопите своето суши в соев сос, трябва да го обърнете и да потопите леко само рибата. Голяма гордост и усилия се влагат в създаването на ориз за суши, който има правилната, лепкава текстура. Потапянето на ориза, докато се разпадне в соса, е аматьорски ход.
Можете да купите питие на готвача
В края на автентичното суши преживяване можете да предложите да почерпите готвача със саке в знак на благодарност.