Коледни игри, с които развиваме речта на детето и се забавляваме заедно

Платена публикация

lidl
Снимка: Личен архив

Марина Тодорова е слухово-речеви терапевт и майка на две прекрасни момчета - Васи и Бобо. За нея работата с деца е мисия, отговорност и призвание. Марина вярва, че играта е най-прекият път към всяко дете, а родителите са нейни най-верни партньори. В този материал специално за нас тя споделя за това как прекарва празниците със своите момчета и ни предлага няколко идеи за игри, които развиват речта на децата и са чудесен повод за забавление и творчество за цялото семейство.

Васи: Бобо, спомняш ли си, когато се събудихме и видяхме стъпките на Дядо Коледа в коридора? Спомняш ли си колко изненадани бяхме и как започнахме да търсим подаръците, които ни е оставил под елхата?

Бобо: Да, спомням си. Беше много вълнуващо.

Васи: А спомняш ли си подаръците?

Бобо: Не, не ги помня. Помня, че бяха красиво опаковани и как след това цял ден прекарахме заедно, мама и татко не бързаха за работа, имахме време за книжки, коледни филми, горещ шоколад и много игри.”

Станах таен свидетел на този разговор между моите момчета няколко седмици след Коледа миналата година и разговорът им ме просълзи. Още веднъж ме накараха да се замисля, че не са важни материалните неща, които им осигуряваме, а емоциите, които им носим с постъпките си.

Ето че отново е краят на годината и във въздуха се усеща онова вълшебство, което е с аромат на портокали, вкус на шоколад и усещане за семеен уют. Не е тайна за никого, че Коледа е най-магичното време от годината. Тогава всички имаме нужда да създаваме добрини повече от всякога и да вярваме в чудеса – като деца. Най-специалната част от празничните дни се крие в това, че ги прекарваме заедно и създаваме спомени, които ще останат за дълго в съзнанието ни.

lidl
Снимка: Личен архив

В моето семейство имаме традиция да създаваме специални моменти на децата през целия декември. Подготвям малки подаръчета, които обикновено са дребни, но изпълнени с обич и грижливо опаковани. Изборът ми за дребни подаръчета обикновено е от Lidl, тъй като е много близо до нас и цялото семейство обичаме да пазаруваме там. Сред изненадите са топъл шоколад, коледно лакомство, коледи чорапки или книжки, а усмивките на лицата на момчетата не слизат, когато открият малка изненада под елхата. През целия месец изработваме апликации, картички, които оставяме на елхата като подарък за Дядо Коледа и джуджетата. По този начин освен че си създаваме положителни емоции и поводи за радост, насърчаваме децата да вярват в доброто и в чудеса.

Споделеното внимание, което си подаряваме взаимно, има благоприятно влияние върху връзките, които изграждаме с децата си. Най-ефективният начин да успеем да създадем доверителна връзка с тях е, когато целенасочено, старателно и търпеливо се опитваме да общуваме, да ги изслушваме и разбираме.

Ще си позволя да предложа няколко игри, с които да изкарате времето у дома качествено и приятно.

Игра 1: Да украсим елхата

Поставяме лист с нарисувани елхи (толкова, колкото прецените сами). Даваме указание, че ще „украсим“ първата елха с играчки, които са направени от дърво и очакваме детето да започне да изброява колкото се може повече играчки, които са от дървен материал.

Съвет: Може да ги рисувате върху елхата или да ги изписвате с думи.

Втората елха ще украсим с играчки, които са направени от стъкло, третата с играчки, които са само в червен и зелен цвят, а четвъртата ще украсим с играчки, които започват със звук „К“.

Целта на тази игра е детето да изброява различни думи, да развива речта си и да насърчим неговото въображение.

Игра 2: Довърши израза

Родителят казва различни прилагателни на детето, а от него очаква да довърши израза. Например – снежна... , красива...., златна ...., споделена ...., специална ...., ухаеща... и т.н.

Игра 3: Какво ще стане, ако.. ?

С тази игра имаме една основна цел и тя е детето да общува без притеснение, да споделя и най-смелите си идеи и да чувства, че може да има пълно доверие на родителя си. Примерите, които можем да дадем са разнообразни, но в случая избираме те да бъдат свързани с празничното време. Например – какво ще стане, ако Дядо Коледа се успи в Коледната нощ? Какво ще стане, ако джуджетата се уморят и решат да си починат няколко дни? Какво ще стане, ако на Коледа решиш да подариш подаръците си на друго дете (като в коледния филм на Lidl, може да го изгледате тук за вдъхновение)?

Времето, което прекарваме на килима в стаята на детето, има изключително важна роля върху цялостното му развитие. То му дава увереност, че неговите мисли и чувства са уважeни, чути и зачетени. Времето, дори и 15 минути на ден, трябва да бъде изцяло споделено и да сме само с детето – без екрани, без готвене, без задачи, без бързане. Можем да играем с децата по различни начини. Играта е форма на общуване, форма на интеракция, дава ни възможност да се върнем отново в детските си години и отново да преживеем всичко, но този път с най-добрата компания – нашите собствени малчугани.

Обичам да бъдем семейно на Коледа и въвличам всички в това – заедно да приготвим трапезата, да пазаруваме продуктите, да опаковаме подаръците. Така оставям спомен у децата, че Коледа не е материален подарък, а внимание и споделеност. Децата ще запомнят емоциите, които сме ги накарали да изпитат и усетят, няма да помнят точните ни думи, възпитателни методи или подаръци, а начина, по който сме ги накарали да се почувстват. Ще запомнят усмивката ни, ще запомнят, че сме били активни участници в живота им, ще помнят миговете с нас и безкрайните следобеди с чаша гореща напитка, коледни чорапи и разказни истории.

Какво по-подходящо време за това от дните около Коледа!

Хороскоп за деня

Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти