Какво обядват децата по света?

Платена публикация

Нестле
Снимка: Нестле

Храненето на децата по света е огледало на културата, традициите и обичаите и икономическите възможности на различните страни. Храната е не само въпрос на вкус, но и ключов фактор за физическото и умственото развитие на децата. Освен това, според здравните специалисти начинът на хранене в ранна възраст играе много важна роля за формирането на дълготрайните хранителни навици. За съжаление, глобалните тенденции показват, че затлъстяването сред децата нараства, като България не е изключение.

Според статистика от Световната здравна организация (СЗО), едно от три деца в България страда от наднормено тегло или затлъстяване – проблем, който води до редица здравословни усложнения, включително диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания и понижена мобилност. Основни причини за този тревожен феномен са недостатъчната консумация на плодове и зеленчуци, прекомерната консумация на преработени храни в ежедневното меню, както и недостатъчната физическа активност.

Вдъхновени от 13-тото издание на ежегодната програма на Нестле България - “Нестле за по-здрави деца”, която чрез забавни и интерактивни видео уроци цели насърчи балансираното хранене и активния начин на живот при децата на възраст между 3 и 12 години, в следващите редове ще разгледаме какво обядват децата по света в училище и как това се отразява на тяхната хранителна култура.

Япония

Японските училища са известни със своите добре обмислени и балансирани обяди. Много често те включват супа мисо, ориз, риба, зеленчуци и кутийка мляко. Този модел се базира на традиционните принципи на японската кухня, която е известна с ниско съдържание на мазнини и високо съдържание на питателни вещества. Благодарение на това разнообразие, затлъстяването сред японските деца е едно от най-ниските в света – под 6%.

Франция

Френските деца обядват като малки гастрономи. В училищата обедното меню често включва салата като предястие, основно с месо или риба, гарнитура от зеленчуци, сирене и плод за десерт. Този подход насърчава умереността и разнообразието, като същевременно изгражда културна връзка с храната. Той е и една от основните причини по-малко от едно от пет деца във Франция да са със затлъстяване.

САЩ

Обедните почивки в американските училища често вървят ръка за ръка с бургери, пица, пържени картофи и напитки с високо съдържание на захар. Тази хранителна култура е една от причините за високите нива на затлъстяване сред американските деца – над 19% от децата и юношите в страната са с наднормено тегло. През последните години обаче, много щати инициират въвеждането на по-здравословни предложения като плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни.

Италия

Италианските училища насърчават средиземноморската диета, богата на зеленчуци, пълнозърнести храни и морски дарове. Един типичен обяд включва паста с доматен сос, порция месо или риба, салата и плод. Този режим се смята за един от най-полезните в света, защото помага за превенцията на много сърдечно-съдови заболявания.

Индия

В училищата в Индия обедите включват ястия, обичайно приготвяни семейно у дома - те често са вегетариански и включват храни като ориз, леща, зеленчукови кърита и традиционен плосък хляб. Правителството задължава учебните заведения да предлагат различно меню всеки ден от седмицата, като така насърчават приемането на разнообразни хранителни вещества.

България

В българските училища държавата осигурява обяд само за крайно нуждаещите се учебни заведения. В останалите институции обядът на децата често се състои от храни, богати на мазнини, сол и захар, като закуски и пакетирани продукти. Изключение правят частните училища, където обедите обикновено са по-разнообразни и предлагат традиционни и международни ястия, пресни продукти и менюта, съобразени с диетични ограничения на децата, което насърчава изграждането на по-балансирани хранителни навици.


Обядът в училище играе ключова роля за справяне с нарастващия проблем със затлъстяването сред децата по света. Програми като “Нестле за по-здрави деца”, които влизат в детските градини и училищата, за да информират за ползите от балансираното хранене и насърчават трайни промени в хранителните навици, съчетани с държавни програми за здравословно хранене в училищата, могат да подпомогнат превенцията на множество здравословни проблеми и да изградят поколение, което поставя на първо място балансирания начин на живот. Само чрез съвместните усилия на родители, институции и училища можем да постигнем ефективна борба със затлъстяването, създавайки среда за растеж и развитие на децата както в България, така и по света.

Хороскоп за деня

Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти