Колкото и малка да е вероятността някога да попаднете в Стани богат, да стигнете на въпрос за 10 000 лева и там да ви събори въпрос за... въшки, все пак някъде в големия зар тя съществува и затова (пък и от обща култура) e добре да знаем туй-онуй за тази напаст – главовата въшка.
Друг, много по-възможен сценарий, е детето (или внучето ви, изпратено на гости за ваканцията) дазавъди описаната гад и тогава ще трябва спешно да си припомните що е то главова въшка и как да я унищожите без да стрижете децата до голо и да ги мажете с ужасяващи помади.
Като начало - спокойно и без паника! Въшки винаги е имало и ще има, но, слава Богу, вече са изобретени нови, много по-щадящи и съвременни методи за справяне с тях, които не налагат заразеният да се разхожда, обвит от миризма на газ и оцет. Но нека слагаме каруцата пред коня и първо да се убедим, че детето – или ние! - сме хванали въшки.
Статистиките сочат, че най-често с главови въшки се заразяват децата между 5 и 13 години и това е съвършено нормално, тъй като те имат много близки контакти, разменят си лични вещи, слагат си чужди шапки и шалове и въобще – разменят си въшките без да се усетят, като момичетата по-често приютяват в косите си малките гадинки от момчетата.
Ако имате подозрения, че детето ви има въшки, най-добре е просто да претърсите косата му щателно и ако откриете, че в нея са се завъдили неканени гости, да се справите решително с тях.
Това, което не трябва да правите, е да се хвърляте с ужас към първия ви попаднал препарат за убиване на въшките – много от средствата за третиране съдържат съставки, към които главовите въшки стават устойчиви и те престават да действат.
Търсете препарат, който убива въшките механично, чрез дехидратация и задушаване – като Paranit шампоан за третиране на въшки и гниди и Paranit спрей за третиране на въшки и гниди. Те не увреждат нервната система на въшките, както правят инсектицидите, към които въшките след време стават устойчиви. Така че – ако в дома и косата ви трайно се е заселила въшка, не се шашкайте и не посягайте към газта, маста и оцета. Вече сме в 21 век – вземете си Paranit!
Шампоанът е тестван клинично и доказано унищожава 100% от главовите въшки при 10-минутно третиране. Има приятен аромат и се отмива идеално (не е необходим допълнителен шампоан), нанася се върху суха коса и се оставя да действа 10 минути, след което се намокря, докато образува пяна, и се отмива. Накрая просто разресвате косата със ситен гребен, който ще отстрани гнидите и въшките. След седмица може да повторите прегледа на косата и, ако е необходимо – да повторите процедурата.
Спреят има същото действие, само че е без аромат – нанасяте го върху суха коса, масажирате от корените до краищата, и оставяте да действа 15 минути. След това измивате с обикновен шампоан и разресвате със ситен гребен, който да премахне гнидите и въшките. Отново може да повторите прегледа след седмица и, ако е нужно, да повторите процедурата.
А ето и някои полезни съвети, които може да ви спестят целият този екшън: обяснете на детето да не дава дрехите си на други деца; сплитайте дългата коса, а в басейн слагайте плувни шапки. Изпирайте спалното бельо и личните вещи (шапки, шалове, ластици за коса)на 60 градуса, а ако вкъщи използвате прахосмукачка с торбичка – изхвърляйте я след чистене.
Ако вкъщи все пак влязат въшки, прегледайте всички от семейството, като използвате гребен за въшки с тънки зъбци (Paranit), като обърнете внимание на косата в корените, зад ушите и на тила, където въшките са повече. Третирайте тези, които имат въшки, в един и същи ден, за да избегнете повторно заразяване и внимателно почиствайте гребена с хладка вода и сапун след всяка употреба, за да избегнете по-нататъшно заразяване.
И помнете – въшките ходят по всякакви коси. Хигиената няма нищо общо с тяхната поява, така че – не се разстройвайте, а хладнокръвно изградете стратегия за унищожаването им.