Вероятно сте чували твърдението, че детската стая расте заедно с детето. И ако детето е станало вече ученик, тогава е време неговата стая да се трансформира. Това изобщо не означава, че е необходимо да се прави някакво глобално преустройство. Детето все още се нуждае от зона за спане и зона за игра. Все пак обаче ще трябва да се направят някои промени в интериора. А какви точно следва да са те, предстои да научим сега.
Дизайн на стаята на ученика
В детската стая ще се появи една нова зона, наречена работно място.
И това не следва да бъде масата, на която преди това детето се е занимавало с творчески игри. Това трябва да е ново, пълноправно място, където предстои да се върши нещо много важно – да се пишат домашните и да се извършва подготовка за уроците в училище.
Препоръчително е да помислите за позиционирането на подобно работното място по-внимателно. Не е добре то да се намира в близост до зоната за игра, защото по този начин рискувате детето постоянно да отвлича вниманието си от сериозните занимания. Една чудесна позиция на бюрото например е в близост до прозореца. Ако се питате защо, веднага ще обясним - всяка изкуствена светлина е допълнителна тежест за детските очи, без значение за какъв вид става дума - студена, топла, бяла или жълта. Естествената светлина е най-безопасна.
Затова би било чудесно, ако в стаята има място за организиране на учебна зона плътно до прозореца или колкото се може по-близо до него.
Пригответе допълнителен източник на светлина
Независимо дали детето рисува, чете, или пише домашните си, то има нужда както от светлината, нахлуваща през прозореца, така и от настолна лампа. При недостатъчно осветление то ще започне да присвива и напряга очите си, което в крайна сметка ще доведе до влошаване на зрението. А когато инсталирате лампата на работния плот, спазвайте основното правило – в случай че детето пише с дясната си ръка, лампата трябва да бъде отляво. И обратно – ако използва лявата ръка, то позиционирайте лампата вляво.
Да намерим място за съхранение на учебниците и учебните пособия
Учебници, тетрадки, бележници, атласи, транспортири, химикалки, моливи и още десетки училищни пособия – всички те ще се нуждаят от отделно място за съхранение.
Колкото по-семпла и компактна е системата за съхранение на училищните пособия, толкова по-лесно ще бъде да се поддържа реда. Много подходящи са рафтовете, чиято структура е отворена, за бърз и лесен достъп до всички необходимо.
Колкото до играчките, по-добре е да ги държите затворени в специално предназначени за това шкафове или контейнери, така че да не разсейват детето. А учебниците и канцеларските материали, напротив, трябва да се виждат, за да не се губи време в тяхното търсене.
Запазете "детската" атмосфера в стаята на малкия ученик
Ако вашият ученик е първокласник или близо до тази възраст, много е важно да успеете да запазите „детската“ атмосфера в стаята му. Целта е да не започне неволно да се възприема като наказание училището и всичко свързано с него.
И още нещо, много важно – всички вътрешни трансформации, свързани с факта, че детето е ходило на училище, трябва да се извършват постепенно. Детето не трябва да изгражда в съзнанието си негативна връзка, която да свързва тръгването на училище с изключването на играчките от неговото ежедневие. Нека всичко става бавно и постепенно, за да не предизвиква стрес - първо, премахнете онези играчки, с които ученикът вече не играе.
Периодът, в който започва постепенната раздяла с играчките, е строго индивидуален за различните личности. Някои деца може да пожелаят да носят играчки със себе си на училище, други, напротив, да ги оставят у дома, но не защото са твърде пораснали, а просто от нежелание да ги споделят със своите съученици. И все пак трябва да се отчете факта, че едновременното присъствие на твърде голям брой играчки в стаята на ученика неизменно ще доведе до разсейване - не само от ученето, но и от пълноценната игра.
Що се отнася до новите училищни атрибути - бюро, шкафчета за учебници, магнитна дъска и други, добре е да ги сложите в стаята предварително, преди да започне училището, така че детето да има време да свикне с новия си интериор. Бъдете сигурни, че това ще бъде един много емоционален момент и вашето дете ще бъде много щастливо от новите придобивки!
Създайте достатъчно пространство за съхранение
Ученическото бюро най-вероятно ще съдържа достатъчно пространство за съхранение на учебници, тетрадки и други ученически помагала, но за така наречените малки неща е добре да помислите за отделна затворена кутия, в която да се съхраняват надеждно. Друг, още по-добър вариант, е да закупите достатъчно несесери, в които детето да подреди различните аксесоари – на пазара се предлагат много качествени модели несесери с различни размери, форми и дизайн. За съхранение на химикалки, флумастери и моливи се предлагат несесери с няколко корици, а някои от моделите са декорирани с изображенията на любими анимационни герои или други забавни и красиви рисунки. Децата обожават любимците им да са постоянно пред очите им и с удоволствие ще съхраняват вещите си в тях.
Също така, нека да не забравяме, че в обновения интериор на стаята трябва да се намери място и за съхранение на ученическата раница. По принцип всички съвременни модели раници за училище са доста издръжливи, но все пак е добре да помислите за някоя подходяща ниша, където детето да оставя раницата си, когато се върне от училище, а не тя да стои захвърлена на пода. Това стимулира поддържането на чистота и ред в ученическата стая и е важно за правилното възпитание на детето.