В света, в който живеем днес, думите „натоварено ежедневие” не са просто поредното словосъчетание, а са абсолютно точно определение на реалността. Множество задачи, постоянно бързане, огромен набор от информация, която ни залива денонощно, кратки срокове, грижа за семейството... всички тези активности и тревоги заемат огромна част от нашето внимание и отнемат изключително много енергия.
Главният мозък е основният орган на централната нервна система. Неговата дейност е свързана с регулиране и контрол на различните функции на организма – дишане, сърдечна дейност, спане, хранене, мислене, запомняне, разсъждаване, говорене и др. Изпълнението на всяка една негова задача е свързана с извършването на хиляди процеси и участието на редица вещества, наречени трансмитери, които да осигурят правилното и протичане. Нормалната мозъчна функция е от огромно значение за воденето на един здравословен живот.
Човешкият мозък представлява около 2% от общото тегло на тялото. Въпреки относително малкото си тегло, той консумира приблизително 25% - 30% от енергията на организма. Това показва, че човешкият мозък има нужда от огромен и постоянен приток на енергия, за да може да изпълнява правилно всички свои функции. Наред с консумирането на голямо количество енергия, човешкият мозък има нужда и от снабдяване с достатъчно количество кислород.
Огромните енергиини нужди и множеството задачи, с които е натоварен мозъкът ежедневно, често водят до появата на умствена умора. Всеки един човек е имал момент, когато се е чувствал напълно изцеден, претоварен или със „замъглено съзнание”; момент, в който не може да си спомни всички продукти от списъка за покупки в магазина; или моменти, когато заспива пред телевиора или с книга в ръка.
Във всички тези случаи може да се говори за наличието на умствена умора. Умствената умора не позволява на страдащите от нея да бъдат максимално ефективни и концентрирани в ежедневните си дейности, ограничава възможността за научаване на нови неща, намалява обичайната активност и като цяло води до намаляване на жизнения тонус. Други често асоциирани с умствената умора симптоми са: повлияване на настроението, липса на мотивация, липса на фокус и концентрация, невъзможност за ясно формулиране на мисли, физическа умора, храносмилателни проблеми и др.
Освен на умствена умора, тези симптоми може да бъдат признак и на настъпване на различни невродегенеративни процеси. Умствената умора може да доведе и до възникването на по-сериозни проблеми, свързани с функцията на главния мозък, като нарушения в съня, развитие на депресия, тревожност, деменции и др.
Три са основните фактори, които са отговорни за правилното функциониране на мозъка: снабдяването с кислород, снабдяването с достатъчно енергия /пряко свързано с количеството кръвна захар/ и активността на мозъка – дали е прекалено малка или прекалено голяма.
Ниската степен на снабдяване с кислород може да се дължи на различни фактори – наличие на анемия, нарушения в кръвното налягане, кръвозагуба и т.н. За снабдяването на мозъка с достатъчно кислород важна роля играят и някои витамини и минерали – цинк, витамин С, витамин В 12, витамин В 6 и други.
Количеството на кръвната захар зависи от храненето, но може да е свързано с нарушение в секрецията на някои хормони или със заболявания на някои органи.
Постигането на баланс в мозъчната дейност също е от особено значение за здравето на мозъка. Постоянното присъствие на стимули и дразнители в ежедневието понякога прави много трудно пълното ни „изключване” от мрежата и оставя мозъка нащрек 24 часа в денонощието. Същевременно слабата мозъчна стимулация, съчетана и с липса на физическа активност, също оказва неблагоприятно влияние върху здравето на мозъка.
Справянето с мозъчната умора, имайки предвид комплексността на възникване на това състояние, изисква допълнителни усилия и условия на околната среда, които не винаги може да бъдат осигурени. Ежедневните ангажименти и изисквания към всеки един човек правят тази цел трудно осъществима. Все пак, допълнителната почивка, развлеченията, разходките сред природата, спортуването са все фактори, които могат да окажат положително влияние при справянето с умствената умора.
Използването на хранителни добавки също може да се окаже от съществено значение за бързото и успешно разрешаване на този проблем.
Vitagold COGNICELL е продукт, специално разработен за подпомагане и подобряване на мозъчната функция. Комбинацията от специално селектирани съставки във Vitagold COGNICELL подобрява мисловната дейност, увеличава обхвата на внимание, повишава концентрацията и способността за запомняне. Продуктът подобрява мозъчната дейност, като същевременно съдейства и за стабилизиране структурата на мозъчните клетки – невроните.
В състава на Vitagold COGNICELL влизат два комплекса: комплекс за стимулиране функциите на мозъка, представен от цитиколин и екстракт от гинко билоба, и витаминно-минерален комплекс от витамини B1, B5, B6 и В12, както и минералите цинк и селен.
Цитиколинът подобрява мозъчния метаболизъм, предпазва и възстановява кръвно-мозъчната мембрана, намалява освобождаването на свободни радикали, увеличава синтезата на структурните елементи на мембраната на мозъчните клетки, с което допринася за запазване на тяхната анатомична цялост.
Екстрактът от гинко билоба във Vitagold COGNICELL допринася за нормалния приток на кислород до мозъчните клетки, засилва притока на кръв до мозъка, а също така проявява и антиоксидантен ефект, който подпомага поддържането на здрави и еластични кръвоносни съдове.
Селенът проявява мощно антиоксидантно действие, а цинкът е отговорен за подобряването на някои мозъчни функции като памет, внимание и разсъждаване.
Витамините от групата В във Vitagold COGNICELL подпомагат производството на невротрансмитери, които служат за извършването на основните мозъчни функции, участват в метаболизма на аминокиселини, глюкоза и мазнини, имат отношение към синтеза на ДНК, който е от съществено значение за функционирането на нервната система.
Приложението на Vitagold COGNICELL води до по-добро функциониране на мозъка, стабилизиране структурата на нервните клетки, подобряване симптомите, свързани с недобро кръвооросяване /като емоционална лабилност, нарушения в паметта, затруднения в ежедневните дейности и др./ и стимулране на мозъчната активност.
Vitagold COGNICELL може да бъде прилаган при наличието на умствена умора, за подпомагане мозъчната дейност в периоди на усилена мозъчна активност, при натоварено и стресирано ежедневие, при проблеми с паметта, свързани или не с възрастта, за възстановяване след мозъчни травми, при нарушения на мозъчното кръвообращение.
Приложението на Vitagold COGNICELL е по 1-2 капсули дневно. При преценка на лекар и в случаите, посочени от него, Vitagold COGNICELL може да бъде приеман в доза до 4 капсули дневно.
Когато мозъка стигне своя предел, на помощ идва Vitagold COGNICELL!