Д-р Величка Терзиева е педиатър и общопрактикуващ лекар в МЦ „FiHealth“ София –Детски център “Слончо”. Специалист по Детски болести, Oбща медицицина, Здравен мениджмънт, Хомеопатия и Шуслерова терапия .
Доктор Терзиева, настъпва сезонът на грипни епидемии и настинки, които ужасяват всяка майка. Какво трябва да знаем за спецификите на разболяването при децата?
Като начало, трябва да знаем, че няма такова нещо като „настинка“. Навремето в Медицинския Университет ни късаха на изпит по педиатрия, ако говорим за „настинка“. Схващането е много популярно сред хората, при мен често идват майки и ме питат - „Детето с вирус ли е или с настинка?“ Истината е, че когато детето е с простудени крака, например, имунитетът му пада и то не може да се пребори с вирусите, които непрекъснато съществуват около нас. Около 80% от заболяванията в ранна детска възраст се причиняват от вируси ,като 95% от тях са респираторните вируси . Грипната вълна се очаква в началото на зимата, поради което е необходимо укрепване на имунната система през есенно-зимния сезон.
Есенно-зимният период е предпоставка за развитие на различни микроорганизми, особено когато стоим дълго в затворени помещения, където сухият въздух изсушава и лигавиците ни. Смяната на сезоните (от летен към есенно-зимен) означава, че намаляват плодовете и зеленчуците, съответно – и приемът на витамини, което допълнително способства за отслабване на имунитета.
Когато детето има силен имунитет, то успява да се пребори с патогенните организми, но това не става лесно. Обикновено в ранна детска възраст имунната защита е по-слаба – това е анатомо-физиологична особеност на тази възраст. Имунитетът се укрепва около 7-годишна възраст, затова и когато децата ходят на детска градина, те боледуват често, а когато тръгнат на училище –по-рядко.
От друга страна, посещавайки детско заведение, децата се срещат с микроорганизми, срещу които организмът им започва да изгражда антитела т.е . се активира хуморалния имунен отговор и при следващата среща със същия патоген ,тялото помни и се преборва по-бързо. Също така се активира и клетъчния имунитет, клетки на който убиват причинителите на инфекциите.Освен специфичния имунитет (хуморален и клетъчен ) за борбата с микроорганизмите е необходимо участие и на неспецифичния имунитет с активиране на макрофагите и белите кръвни клетки .
При това естествено намаляване на плодове и зеленчуци и съдържащите се в тях витамини, с какво да заместим липсата им?
Обикновено в този сезон педиатрите изписваме витамини и прилагаме имунопрофилактика още в началото на този период. В началото на септември започваме профилактика с различни имуномодулатори и мултивитамини. Мултивитамините прилагаме в специални схеми – 20 дни прием - 10 дни почивка и това в продължение на 3 месеца. Така се осигурява адекватна имунна защита, но това става задължително под контрол на педиатър, за да се избегне предозиране. Ако се превиши дневната доза с 1 таблетка, това не е страшно, но в никакъв случай витамините не трябва да се дават безконтролно.
Какво трябва да знаят родителите при избор на мултивитамини за децата?
Като начало, те трябва да съобразени с дневните нужди на децата. Хубаво е да са вкусни и желани от децата – защото всички знаем, че ако не са приятни на вкус, те не ги приемат. Препоръчително е да вземем витамини без консерванти и оцветители, които са произведени и разпространявани от фирми, спазващи правилата на добрата медицинска практика.
Какви мултивитамини бихте препоръчали като удачни за прием от малки деца? Кои от тях са се доказали като успешни в практиката ви?
Аз работя много успешно с витамините Чуи Вайтс. Те съдържат комбинация от витамин А, D, C и Е, B 6 и 12, както и пантотенова киселина и ниацин. Витамините са така комбинирани, че повишават имунитета на детето по много успешен начин. В тях се съдържа и „великата тройка“ антиоксиданти – А, C и Е, направени са с естествен плодов пектин, а не с желатин, и са много вкусни!
Те са без консерванти и оцветители, не съдържат яйца, глутен и пшеница. Допълнително предимство е, че са много подходящи и за деца вегетарианци или вегани.
Ако сред майките има такива, чиито деца са злояди или са с намален апетит след прекарано заболяване, Чуи Вайтс са изключително подходящи за тях, защото повишават апетита и връщат желанието на децата да се хранят разнообразно. Същото важи и за деца с наднормено тегло – мултивитамините им дават необходимата енергия и повишават желанието им за движение.
Освен чрез хубава храна и прием на витамини, какво още трябва да правим, за да гарантираме здравето на децата. Препоръчвате ли да ги каляваме и ако да – как?
Хубаво е, даже задължително, детето да се извежда на чист въздух, независимо колко студено е навън! Дори и да вали сняг! Важното е на детето да не му духа, но ако вали сняг, това не е причина да не излиза.
Правилото е детето да не се охлажда – тоест, когато го извеждате навън, да е подходящо облечено - с шапка, с ръкавица, с шал. Въпреки че пък специалистите по УНГ не са много съгласни с шаловете, тъй като според тях, когато детето е болно и киха в шала, то отново аспирира същите микроорганизми.
Важното е детето да е добре облечено и крайниците му да не се охлаждат. То може да се калява и чрез гимнастика и спорт. Разбира се, трябва да се храни рационално, неслучайно има препоръки за хранене на деца във всяка възраст. В детските заведения се препоръчва даването на плодове и зеленчуци. И особено в есенно-зимния период е просто задължително да се дават витамини, така че да се замести липсата им в храната.
Колко пъти годишно едно дете може да пие витамини?
Зависи колко често боледува. Ако е често боледуващо или ако му предстои да влезе в детско заведение, препоръката е в период от 3 месеца – например, от началото на септември, да подготвим организма му, като му даваме витамини в определена схема.
Важното е обаче да се знае, че витамините не заместват естественото хранене, по-скоро са съпътстващи разнобразното хранене и задължителни при провеждано лечение. Доказано е например че витамин C в организма се унищожава, когато вдигнем температура – тоест, задължително трябва да се набави външно. В Чуи Вайтс има достатъчно от този витамин, за да помогне на детския организъм да се справи с инфекцията.
В практиката си като педиатър имам няколко успешни случая на приложение на тези витамини. В един от случаите ставаше въпрос за 7-годишно дете с изключително чести инфекции на горните дихателни пътища и изолиран стрептокок в носния и гърлен секрет. Детето беше лекувано с антибиотици, а след добавяне на мултивитамини Чуи Вайтс в схема от прием за 3 месеца, детето беше без оплаквания още на десетия ден и на контролния преглед на 3 –ия месец се установи ,че не е имало никакви оплаквания до момента .
Подобен е случаят и с двегодишно дете, преболедувало отит и ринофарингит – към терапията добавихме и Чуи Вайтс и подобрение беше отчетено още на третия ден, а оплакванията секнаха след първата седмица. Майката споделила , че се наложило да крие витамините, защото детето искало да приема „бонбонките", когато се сети за тях .
От каква възраст може спокойно да даваме витамини на децата?
Обикновено до 1-годишна възраст децата или са кърмени, или са на адаптирано мляко. В адаптираното мляко има достатъчно витамини и минерали – те са обогатени, така че да осигуряват нуждите на малкото дете. В кърмата има също достатъчно вещества, които повишават имунитета на детето – особено в първите шест месеца от живота си детето е защитено от секреторния имуноглобулин А,лизозима, лактоферина и други фактори на неспецифичния имунитет , съдържащи се в кърмата на майката.
По тази причина външно витамини е удачно да се дават след 1-годишна възраст, когато детето започва да се храни с преходна храна, да приема плодове и зеленчуци. Храната също трябва да е разнообразна и да осигуряваме прием на необходимите витамини и чрез нея. Добре е родителите да са наясно кои витамини в кои храни се съдържат.
Витамин А, например, който гарантира нормалната дейност на имунната система, чрез повишаване бариерната функция на лигавиците , се съдържа в моркови, черен дроб и птичи дреболии. Други източници са къдравото зеле, сладкият картоф и спанакът.
Витамин С, който е мощен антиоксидант,подобрява имунитета и подпомага усвояването на желязо в детския организъм , се съдържа във всички пресни плодове и зеленчуци.
Витамин D e eдин много важен витамин - установено е, че децата с нормални нива на витамин D в организма боледуват по-рядко. Храни, богати на витамин D2(ергокалциферол) са шаран, змиорка, скумрия, морски вълк и бяла риба. Витамин Д3 (холекалциферол) се образува в кожата под въздействието на ултавиолетовите лъчи.
Витамин Е е мощен антиоксидант,който забавя развитието на свободните радикали. Той се съдържа в слънчогледовите семки, бадеми , лешници, бразилския орех, лененото семе и шамфъстъка.
Важното е родителите да знаят, че в есенно-зимния период витамините в храната намаляват, поради отсъствието на пресни плодове и зеленчуци, и тогава е добре да заместят липсата с външен прием на витамини.