Етеричните масла са едни от най-скъпоценните природни еликсири, но много хора смятат, че приложението им е само в козметиката и ароматерапията. Те се добиват чрез семена на растения, листа и корени. Получените екстракти подобряват психиката и физическото състояние. Някои от нас проявяват резистентност или алергии към лекарства и търсят алтернативни източници на медикаментите в аптеката. Етеричните масла са полезни и оказват благотворен ефект върху организма в много отношения.
Без значение какъв проблем ще лекуваме, важен е видът на маслото и неговото качество. Високата цена и утвърдената марка са някои от критериите за 100%-овата чистота на продукта. Повечето масла могат да се комбинират помежду си, а ефектът на синергия увеличава многократно полезното им действие. Съдържанието включва биологично активни компоненти с висок ефект, дори при употреба в незначителни количества. Целият организъм се повлиява чудесно от терапевтичния ефект на маслото, заради многопосочното му действие.
Начините за лечение с етерични масла са: чрез вдишване на аромата, чрез локално приложение с масаж, инхалации, парна баня - за почистване на порите и т. н. Природните еликсири се абсорбират бързо, а ефектът от приложението се усеща почти веднага. Етеричните масла имат антибактериални и противогъбични свойства. Ето някои от най-честите приложения:
- Розово масло - успокоява, намалява адреналина;
- Градински чай - подобрява паметта;
- Лавандула - понижава тревожността и нервното разстройство;
- Лайка - успокоява дишането, повлиява кашлицата, отпуска;
- Чаено дърво - облекчава и предотвратява възпаления, алергии, гъбички;
- Карамфил - повишава самочувствието;
- Бергамот - антистрес;
- Мента - за добра памет и тонус;
- Ветивер - потиска нервно напрежение, релаксира;
- Сандалово дърво - успокоява, създава чувство за щастие;
- Жасмин - антидепресант, облекчава нервно напрежение, осигурява добра дихателна проходимост;
- Портокал - потиска депресията, намаля безпокойството, лекува главоболие, освежава;
- Розмарин - повишава жизнеността.
Етеричните масла могат да се прилагат директно върху кожата във вид на масаж или да се вдишват с ароматерапия. Много хора казват, че след масаж се чувстват като преродени. Споделяме с вас няколко начина за използване на етерични масла:
Приложение с дифузер. Маслото действа антибактериално на въздуха в стаята, унищожава голям процент от вирусите, подобрява настроението, повишава влажността.
Масаж в кожата (извършва се със смес от базово масло). Подобрява състоянието, овлажнява кожата, отпуска напрежението в мускулите, стимулира кръвообращението.
Ароматна вана - добавят се няколко капки към водата във ваната. Престоят не трябва да продължава повече 10-15 минути.
Компрес - капват се няколко капки масло върху памук или марля, завива се участъкът от тялото с найлон, а върху него се поставя парче плат или шалче и се оставя 30-60 мин.
Инхалации - за антибактериален и противовъзпалителен ефект - в тенджера на котлона се слага да заври вода и се капват 2-3 капки етерично масло (пропорцията е литър вода/ капка масло). Заставайки над съда се вдишват изпаренията около 10 мин.
За спокоен сън - капват се 1-2 капки на възглавницата или върху завивката.
Вместо парфюм - втрива се капка върху областта на пулса.
Природата ни предоставя всички свои богатства безвъзмездно, а ние - като най-висши нейни представители - трябва да се отнасяме с грижа и отговорност към нея както се отнасяме към себе си, да я пазим и изразходваме ресурсите ѝ контролирано, правейки всичко възможно тя да остане чиста и жива.