В последните години темата за детоксикацията стана изключително популярна, даже откровено може да я наречем и „модерна“. Дали ще се говори за детокс таблетки, детокс чайове, детокс храни, детокс води, няма значение, важното е темата да присъства.
Като всяка мода, обаче, и тази свързана с детоксикацията не е просто нечия прищявка. Всяко модно течение, обикновено е следствие или предвестник на сериозни обществени промени. Така, например, в миналото въвеждането на панталона в женското облекло от Коко Шанел, не е бил случаен каприз на дизайнерката, а израз на един отдавнашен вопъл на женското общество за равенство в тогавашния подчертано мъжки свят.
В случая с така модерната в наши дни детоксикация, също има сериозна причина за интереса на толкова голяма маса от хора по идеята за „изчистване на тялото от токсините“.
21 век, определено може да се похвали с титлата – векът на технологиите. Технологии, които, за добро или не, буквално са обсебили живота ни – от модернизацията в производството на храна, през иновациите в автомобилостроенето до навлизането на мобилните устройства, в степен, в която вече се говори за тях като за проблем.
В тази връзка, технологиите и прогреса са ни направили по-мързеливи. Неоспорим факт. Спортуваме по-малко, прекарваме повече време пред монитора, отколкото в разходки, храним се нерационално и нездравословно. Освен това сме и свидетели на интензивни промени в околната среда, каквито не е имало никога преди. Въздухът, който дишаме, храната, която ядем, водата, която пием, всичко това е коренно различно от, да речем, преди 50 години. И малко по малко идеята за прочистването на организма от всичко „вредно“ се трансформира от модно явление в защитна реакция на човечеството, спрямо влошения съвременен начин на живот. Дали приемаме детоксикацията повече като мода или като грижа за здравето се определя най-вече от нивото на нашата информираност, ангажираност и желание за поддържане на здравословен начин на живот.
Разбира се, когато говорим за здравословен начин на живот, най-напред е редно да започнем от диетата и адекватния двигателен режим. Избягването на вредни навици, като тютюнопушене, злоупотреби с алкохол и с храна, напр. прекомерна консумация на сладкарски изделия, са също сред първостепенните мерки, които всеки от нас може да вземе. На следващ етап идва приемът на вещества, които доказано подпомагат организма ни в справянето с различни токсини. Това могат да са различни растителни екстракти, които традиционно се използват от древни времена, заради техните благотворни ефекти върху здравето или пък конкретни витамини, минерали и микроелементи.
Комбинацията между тях ни осигурява по-голяма защита. Сред растенията с добре проучен принос за нашето здраве, можем да изброим джинджифил, зелен чай, коприва, аспержи и др. Те имат подчертан антиоксидантен ефект, а последните две - и противовъзпалително действие. Съдържат витамини, минерали, етерични масла и флавоноиди, които:
– подпомагат естествените, обменни и пречистващи процеси в организма
– действат синергично и подпомагат цялостната детоксикация на организма
Допълнително зеленият чай, джинджифилът и копривата спомагат за поддържане нормални нива на кръвната захар.
Витамини В1, В6, В12 са важни за правилното протичане на метаболизма и производството на енергия. Цинкът допринася за нормалния метаболизъм на въглехидрати и мазнини, както и за поддържане на киселинно-алкалното равновесие. Селен и витамин С защитават клетките от оксидативен стрес и подпомагат нормалната функция на имунната система. Витамин С допълнително допринася за намаляване на чувството на отпадналост и умора. Холин e витаминоподобно вещество, което подпомага правилния метаболизъм на хомоцистеина и липидите и поддържа нормална чернодробна функция.