Галя Дензел e фитнес експерт и автор на здравословните рецепти от колекцията „Изкуството на истинската храна“, книгите “Man on top”, “Real Food Reset” и “Eat Well Move Well Live Well”.
Движението, пълноценното хранене, баланса и намирането на по-добро качество на живот са сред движещите сили в работата и личното й развитие. Вече 12 години помага на хора на различна възраст да постигнат по-добро здраве като ги съпътства в избор на храна, движение и грижа за себе си.
Галя живее в Щатите, където работи в студиото си в Южна Калифорния, но поддържа жива връзка и практика в България чрез онлайн платформата movewellbg.com.
А ето и какво споделя тя за Edna.bg как можем да водим по-здравословен начин на живот.
1. Каква е ролята на натуралните напитки в здравословния начин на хранене и живот?
Спонтанната алкохолна ферментация на зърнени продукти датира от 7000 г. пр. Хр. Ако погледнем назад – бирата ни свързва с предците ни както хляба. Преди бирата, прадедите ни ферментирали плодови сокове, но с установяването на уседналото земеделие, наличието на зърно и по-богатия добив се дава начало на цяла революция в създаването на различни видове бира. Египтяните имали нежни имена за различните разновидности на бирата, като “красивата и благата”, “божествената”, “радостната”, “хранителната”.
Бирата е любима на много от нас, не само заради приятния вкус, но и заради конкретния начин, по който се чувстваме след консумацията й – възстановени от физическа активност, хидратирани в горещините, освежени и заредени с антиоксиданти, релаксирали заради наличието на витамини от групата В.
2. Много често моите ученици ми разказват как чаша бира след дълъг работен ден утолява жаждата им по-добре от чаша вода. Защо е така?
Напитките получени чрез естествена ферментация са съпътствали менюто на хората преди нас в продължение на векове – от една страна като допълнителен източник на оскъдни иначе хранителни вещества, от друга страна като алтернативен източник на хидратация. Том Стандейдж в “История на света в 6 чаши”, разказва че древните бири са били с по-ниско алкохолно съдържание и много по-високо съдържание на дрожди и са се консумирали в доста по-големи количества от съвременните им версии. Приготвена чрез варене, бирата в древността е била по-сигурна и хигиенична напитка от водата, която лесно се замърсявала в селищата на земеделците.
Днес знаем, че гените ни имат памет и сме склонни да избираме напитки, които поколения преди нас са познавали добре. Напълно възможно е тялото да разпознава, че в бирата има повече от живителна вода – заедно с нея поемаме и доза разтворими фибри, силиций за костите, витамини и минерали, ценни за нервната система. Разтворимите фибри в бирата, особено арабиноксилан, служат за храна на чревната флора и поддържат здрава имунната ни система!
3. Повечето дами следят дневния прием на калории, а ние знаем, че бирата е нискокалорична напитка. Можете ли да дадете съвета си на специалист, защо да я предпочетем пред други напитки?
Напълно естествено е всеки съвременен човек да има представа от калорийните си нужди, за да може да прецени най-добре кои храни му дават най-добра енергия и здраве. На първо място е важно да можем да отделим фактите от митовете – например много дами вярват, че бялото вино е по-добро за поддържане на фина фигура от бирата. Научните изследвания, които представят бялото вино като по-добър избор от бирата обаче, също показват, че хората пиещи вино, като цяло имат по-добри хранителни навици от тези, които пият бира. Ако сравним съдържанието на благотворни за здравето вещества: особено на витамини от В групата и антиоксиданти – бирата е сериозен кандидат за топ листата на най-добрите за добрата форма напитки. Бирата е единствената напитка съдържаща хмел – шишарките на тази прекрасна билка съдържат флавоноиди с протововъзпалително и противотуморно действие. Хмелът е и силно успокояващ за нервната система и помага при тревожност и безсъние. Въглехидратите, съдържащи се в бирата са с естествен източник и дори предлагат доза разтворими фибри – нещо, за което не може да претендират соковете или безалкохолните напитки. Бирата, комбучата и сайдерите в момента са сред най-популярните напитки за здраве и утоляване на жаждата сред активните, млади и търсещи здраве хора тук в САЩ. Макар, че пивото е доста бедно на калории – повечето бири съдържат между 100 и 150 калории за чаша, те все пак участват в калорийния баланс, така че аз съветвам моите ученици да гледат на бирата като на още един естествен източник на въглехидрати и да имат предвид това, когато изготвят менюто си.
4. Все още е широка разпространен мита за т.нар. „бирено коремче“.
Според мен тук най-важен е стилът на пиене. Има огромна разлика между изпиването на чаша бира с храна и така нареченото запойно пиене, където периодично човек изпива много на брой бири, обикновено разсеян от приятна компания и празници. Влиянието на микро-културата на пиенето на бира – как, с кого, колко и кога пием е много голям фактор в образуването на “бирено коремче”. Тук може да добавим и обичайните храни, които се консумират заедно с бира – пържени картофки със сирене, пържена риба, различни хрупкави пръчици, панирано сирене. Това са така наречени хипервкусни храни – комбинация от хрупкаво, солено и подправки, които стимулират апетита. Ако сравним бирените мезета с продукти като колбас, прошуто, фини сирена, плодове – които типично се консумират с вино, ще видим, че и храната има огромно значение за коремчето.
5. Най-новите тенденции в чужбина са за въвеждане на бирена култура и комбинацията на различни видове бира с различни храни. Какво ви прави впечатление в тази сфера?
Тук в САЩ са популярни така наречените микро-пивоварни и гастро-пъбове – места, където да опиташ от малки реколти специално произведена сезонна или местна бира и сайдери. Бирената култура е в партньорство с движението “от ферма до маса”, където местни бири се съчетават с колбаси, произведени от ферма наблизо и вкусни сезонни зеленчуци, приготвени с местни сирена и продукти. Друга тенденция е магазините за здравословно хранене да имат барове само за наливна бира, често произведена на място. Така можеш да си купиш хубава храна и да се отпуснеш с чаша бира след пазаруването. Идеята е семейството и приятелите да са част от умерената консумация и здравословния начин на живот, за да се отдалечим от всяко прекаляване, което може да навреди на здравето.
6. Какво бихте препоръчали като здравословни комбинации на храна с бира?
И може ли да се съчетава бира с десерт?
Най-ключово при комбинирането на храна и бира е да изберем такива комбинации, че всичките ни сетива да се изпълнят – цветът, ароматът и вкусът на бирата да ни удовлетворят напълно. Това помага преживяването да е пълноценно и да се заситим с по-малки количества от ястието и пивото. Изберете по-светла бира за риба, пилешко или ризото и тъмна бира в сезона на червените меса и гювечите в гърне. Ако хапвате зеленчуци на грил – на тях много отива тъмна бира. По-киселите бири чудесно пасват на сладки кореноплодни и зеленчуци, печени дълго на бавен огън. Дори десерт може да се комбинира с бира – особено с плодовите бири. За тези от нас, които следят за добрата си форма, винаги препоръчвам по-светла и лека бира с риба или морски дарове с леки и горчиви зеленчуци, като рукола, за подобряване на храносмилането.
7. Споделете ни любимата си рецепта с бира.
Любимата ми рецепта с бира се приготвя с пшеничена бира. Лесна, ароматна и много вкусна, а именно круши с бира. Кипнете 2 бири на среден огън, към тях добавете 3-4 с.л. меласа, няколко зрънца карамфил, кардамон и канела. Обелете 2 едри круши и ги пуснете цели във врящата бира. Намалете котлона, за да къкри сместа тихо, похлупете и гответе още 15 минути. Извадете крушите, оставете ги леко да се охладят и ги нарежете. Сервирайте с меки сирена и мед и чаша искряща пшенична бира.
Следете LoveBeerBG.
Повече за работата на Галя Дензел в САЩ, както и контакт с нея може да намерите тук и тук.