ЗА НАЧИНАЕЩИ
Великобритания е родила както велики музиканти, така и страхотни режисьори и сценаристи. И в такава среда не може да не се роди и сериал за хора с начинаещи познания по английски език. „Extr@” е разделен на 4 части за 4-те най-популярни езика – английски, френски, испански и немски. Сюжетите са много лесни, достъпни, а героите нарочно говорят бавно, за да се разбира всичко. А в крайна сметка ако не схванете нищо, винаги има субтитри.
Много популярни са анимационните серии с Peppa Pig, които са предназначени за деца. Епизодите са кратки, не повече от пет минути, в които прасенцето Пеппа разказва за разни неща от живота си. Лексиката и сюжетът са максимално опростени, така че да достигат до малчуганите. Пет минути от деня, а всъщност толкова много.
БАЗОВ АНГЛИЙСКИ
Все по-малко хора помнят Алф от планетата Мелмак и неговите премеждия на гости на Уили, комбинирани с вечния му апетит за котки. Но благодарение на този сериал може да схванете основните елементи от речта, които се използват в ежедневието. Също така лесно ще научите лексика и типично разговорни фрази на английски език. А също така ще се забавлявате – все пак „Алф“ е класика в комедийните сериали.
Британските диалекти винаги са впечатлявали с разнообразието. На север местоименията сякаш се използват както му дойде на говорещия, докато на юг към Портсмут всяка дума се изговаря с отворена уста. Различните начини на говор може много добре да се забележат в сериала „Misfits” (или „Особняци“ на български). Освен, че е пример за богатия речник на английския език, ще научите и някоя друга мръсна дума, за чието ползване дори не сте подозирали.
НАД СРЕДНОТО НИВО
Знаете ли защо „Приятели“ е толкова обичан дори след 10 сезона? Защо не се изтърка, а остана легенда и отправна точка в свободното време на стотици хора? Защото диалозите винаги са били в основата на сериала. Вербалните умения, безкрайните шеги и фразите „How youu doing” на Джоуи и „I got off the plane” на Рейчъл в последния епизод. Приятелите, които така и не разбрахме как си плащат наема, при положение че постоянно висят в кафето Central Perk, вместо да ходят на работа, останаха в сърцата ни. А с тях и ключовите им фрази.
4 8 15 16 23 42. Познати ли са ви тези числа? Идват от сериала „Изгубени“ (“Lost”), който създаде истински фурор, когато излезе. Леката комбинация на драма и фантастика, изпълнена и с малко мистика накара много хора да чакат трепетно всеки нов епизод. И тъй като всички бяха оцелели от международен полет, използваха английски език на различни акценти и диалекти.
Това е истинско упражнение за практическите ползи на езика в извънакадемична среда, или по-точно истинския живот.
ЗА СПЕЦИАЛИСТИ
Говорейки за класики, не може да не споменем „Доктор Хаус“ (“House MD” в оригинал). Няма нужда да разбирате от медицина, за да заобичате този сериал. Макар и главния герой да не е с най-приятните свойства на характера, речниковият му запас и академичното обяснение понякога са предизвикателство дори за високообразовани хора в сферата на английския език. А и темата на сериала с времето излизаше от рамките на стандартната медицина, така че се научаваше и повече по темата „Аз и моето вътрешно страдание“ и всички свързани с това емоционални премеждия.
Когато един сериал е базиран на дебели книги, няма как езика в него да е прост. Напротив, „Игра на тронове“/“Game of Trones” е една от най-предизвикателните поредици и трябва да сме благодарни, че са открили подходящи преводачи за субтитрите. Използват се всички наклонения, перфектни времена на глаголите, фразови глаголи и всичко друго, което не се използва в ежедневните ни дребни разговори.
Но пък ако не познавате детайлите на един език, можете ли наистина да кажете, че го говориш изобщо?
Естествено има и по-лесен начин за възприемане на знания и умения на английски език. Просто отидете в близкия филиал на BRITANICA, направете тест за определяне нивото си и стартирайте приключение, което отново да запали любовта към ученето у вас.