Изкуство, момичета! Изкуство! Неврологично проучване в Холандия разкри, че истинските произведения на изкуството в музей стимулират мозъка по начин, който е 10 пъти по-силен от гледането на постери, пише "Гардиън", а колегите панелисти от "На кафе" по NOVA разискваха като тема днес.
Поръчано от музея Mauritshuis в Хага, дом на "Момичето с перлена обица" на Йоханес Вермеер, независимото проучване използва технология за проследяване на очите и MRI сканиране, за да запише мозъчната активност на доброволци, които гледат оригинални произведения на изкуството и репродукции.
„Това е, което се случва, когато гледате репродукция в сравнение с истинска творба“, каза Мартин Госелинк, директор на Mauritshuis. „Вие ставате "по-богати", когато виждате реални произведения на изкуството, независимо дали го осъзнавате, или не, защото създавате определени връзки в мозъка си.“
Госелинк каза, че е била убедена в силата на истинността на това твърдение преди проучването, но е искала предчувствието й да бъде официално потвърдено.
„Всички усещаме разликата – но дали е измерима, реална ли е? Днес наистина можем да кажем, че е истина.“
"Момичето с перлена обеца" привлича вниманието с това, което изследователите описват като „продължителна примка на вниманието“ между окото, устата и обицата на момичето.
Мартин де Муник, съосновател на изследователския институт Neurensics, който проведе изследването с други неврологични специалисти, каза, че проучването е имало два елемента.
Доброволците, участвали в проучването, са на възраст между 21 и 65 години. Те са прикрепени към мозъчен скенер за електроенцефалограма (ЕЕГ) и оборудване за проследяване на очите и са помолени да разгледат пет картини в музея, плюс постери репродукции в музейния магазин.
Изследователите също така са разгледали ефектите от изображения на реални произведения срещу репродукции, поставени върху очилата на доброволци, вътре във функционална машина за MRI сканиране на Университета в Амстердам.
„Ако искате да знаете какво мислят хората, по-добре е да го измерите, отколкото да ги питате“, казват учените. „Резултатите бяха изключителни.“
Истинските произведения на изкуството предизвикали силна положителна реакция в прекунеума, част от мозъка, свързана със съзнанието, саморефлексията и личните спомени, казват изследователите.