Искаме ли го? Ново приложение ще анализира любовните ни срещи (ВИДЕО)

Първите срещи често са изпълнени с вълнение и несигурност, което кара мнозина да се чудят дали чувствата им са взаимни. Но какво ще стане, ако технологията може да предложи известна представа за нивото на интерес на вашата среща?

Изследователи от университета в Синсинати проучват точно това – разработват новаторска система, която използва технология за носене, за да анализира сигналите на тялото и да измерва динамиката на разговор. С тази иновация скоро може да имаме приложение, което може да разкрие колко е ангажиран някой в ​​дискусия, потенциално дори предлагайки прозрения за романтична съвместимост.

Как работи
Проучването, ръководено от Иман Чатърджи, включва обучение на компютър да интерпретира данни, събрани от носими устройства, които измерват дишането, сърдечната честота, изпотяването и температурата на кожата. Използвайки тези показатели, системата беше тествана върху 16 двойки участници, участващи в различни видове разговори. AI демонстрира впечатляваща способност да прави разлика между четири сценария на разговор – положителен, отрицателен, едностранен и двустранен – с до 75% точност.

„Тази система може да предостави честна обратна връзка за вас или вашата среща“, каза Чатърджи. „Представете си модифицирана версия на тази технология, която измерва колко ангажиран или заинтересован е някой в ​​разговора ви. Може дори да ви каже дали сте скука!“

Науката за синхрона
Технологията зависи от концепцията за физиологичен синхрон, феномен, при който физиологичните реакции на двама души, като сърдечен ритъм и дишане, се подравняват, когато те дълбоко се ангажират в разговор или си сътрудничат тясно. Тази естествена синхронизация, смятана за еволюционна адаптация, често остава незабелязана, но играе важна роля за подобряване на координацията и връзката.

„Физиологичният синхрон вероятно се случва подсъзнателно“, обяснява Чатърджи. „Ние го откриваме само когато го измерваме, но въздействието му е дълбоко, особено в разговори, при които възниква силна ангажираност.“

Експериментиране с динамиката на разговора
Участниците в проучването са помолени да участват в четири различни типа разговори:

  • Положителна дискусия по споделена приятна тема.
  • Негативен дебат по точка на несъгласие.
  • Два вида приятни тематични дискусии с различна динамика.
  • По време на тези взаимодействия компютърът наблюдава физиологични реакции като дишане в гърдите и носа, сърдечен ритъм, кожна проводимост (нива на пот) и температура на кожата. Забележително е, че AI успешно категоризира типа разговор три от четири пъти, въз основа единствено на физиологичните данни на участниците.

Бъдещето на AI в междуличностните отношения
Съавторът на изследването Весна Новак, доцент по електроинженерство, вижда огромен потенциал в по-нататъшното усъвършенстване на тази технология. „Следващата ни стъпка е да проучим колко нюанси можем да открием“, каза Новак. „Показахме, че AI може да различи положителни от отрицателни разговори, но може ли да идентифицира по-фини емоционални нюанси, които дори хората могат да пропуснат?“

Докато екипът продължава да развива тази технология, нейните потенциални приложения се простират далеч отвъд датирането. От сътрудничество на работното място до подобряване на комуникационните умения, тази иновация може да революционизира начина, по който разбираме и управляваме човешките взаимодействия.

Вижте повече във видеото от "На кафе"!

Хороскоп за деня

Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти