Д-р Айлин Кафелова е дерматолог в клиника „Естелайн“. Завършва медицина с пълно отличие през 2019 г. в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където получава престижната награда „Златен Хипократ“.
В периода 2020-2024 г. специализира Дерматология и венерология в кожната клиника на Александровска болница. В края на 2024 г. успешно преминава изпита на Европейския борд по дерматология и венерология (EBDV), ставайки член на тази престижна организация.
Д-р Кафелова е активен участник в национални и международни конгреси, семинари и практически обучения. Тя е с фокус върху клиничната и естетичната дерматология, със специализация в инжекционните процедури, включително ботулинов токсин, дермални филъри и биостимулатори.
Химичните пилинги са сред най-популярните процедури за освежаване и регенерация на кожата. Те обещават по-гладък тен, намаляване на бръчките и изсветляване на пигментациите. Но за да се постигне този ефект без нежелани реакции, е важно да разберем какво представлява процедурата, за кого е подходяща и как да избегнем потенциалните усложнения.
Какво е действието на химичния пилинг върху кожата
Химичният пилинг е процедура, която използва активни съставки за контролирана ексфолиация на кожата. В зависимост от дълбочината на действие, пилингът стимулира обновяването на кожните клетки, подобрява текстурата и тонуса на кожата и подпомага естествената ѝ регенерация.
1. За какви кожи не е подходяща процедурата?
Съществува голяма палитра от химични пилинги с различно действие и показания . Процедурата не е универсално решение за всички.
Химичните пилинги не трябва да се прилагат при:
• Бременност и кърмене;
• Остър възпалителен процес или активна инфекция на кожата;
С особено внимание трябва да се прилагат при:
• Тъмни кожи, които са по-податливи на пигментации.
• Чувствителни кожи или състояния като розацея, при които може да се изостри възпалителния процес;
• Заболявания или медикаменти (като Изотретиноин, Доксициклин), водещи до повишена чувствителност към слънцето и др.;
2. Има ли усложнения и какви са те?
Усложненията са редки и в по-голямата част от случаите са обратими. Те по-често съпътстват средно дълбоките и дълбоките химични пилинги, например тези с трихлороцетна и гликолова киселина. Изразяват се най-вече в :
• Инфекции в третираната зона;
• Промени в пигментацията – поява на хипо- или хиперпигментации;
• Фоликулит или възпаление на космените фоликули;
• Белези при неправилна грижа след процедурата или използване на неподходящи пилинги.
3. Как да ги предотвратим?
Превенцията започва с правилния подход:
• Избор на подходящ пилинг: Специалистът трябва да прецени типа кожа, нуждите и възможните рискове.
• Подготовка на кожата: За да постигнете най-добри резултати, започнете с предписани продукти като азелаинова киселина, които да използвате 3-4 седмици преди процедурата. При необходимост Вашият специалист може да препоръча противовирусна терапия. Не забравяйте да спрете употребата на по-агресивни съставки поне седмица преди пилинга, за да избегнете раздразнения.
Не по-малко важна е грижата след процедурата:
• Използвайте висок SPF за защита от слънцето;
• Заложете на леки хидратиращи и успокояващи продукти, за да подпомогнете възстановяването на кожата. Избягвайте употребата на твърде плътни кремове, тъй като те могат да запушат порите и да провокират акне, особено ако сте предразположени към това.
4. Кое е подходящо време за процедурата?
Подходящото време за процедурата зависи от химичния агент, някои повърхностни химични пилинги (като тези за лечение на акне) нямат сезонност, но в по-голямата част от случаите пилингите се провеждат през есенно-зимния период, когато рискът от последващи пигментации е по-малък.
С правилен подход и професионални грижи химичният пилинг може да бъде изключително ефективен и безопасен, предоставяйки здрава и сияйна кожа!
Прочетете още:
- Виолета Малинова: Българката, за чийто бранд пише VOGUE
- Съвети за перфектната визия: Омагьосващи мигли като на Емили Ратайковски
- Лазерната епилация: всичко, което трябва да знаеш