Хубавата кожа на лицето е най-големият природен подарък и ценност за всяка жена, и неслучайно грижата за този дар заема голяма част от времето и мислите ни (а често – и от средствата ни).
Като тийнейджъри и млади жени обаче много от нас се сблъскват с различни състояния на кожата, които развалят удоволствието от това да излезеш от вкъщи и да покажеш стегнатото си, сияйно лице на света.
Акнето, белите и черните точки са трите най-популярни врагове (или един, но триглав враг)на женската кожа и въпреки че медицината и конкретно дерматологията са доста усъвършенствани в грижата и превенцията, все още не е съвършено ясно кое е онова нещо, което предизвиква тези състояния.
Ако на някакъв етап от живота си сте имали акне, сигурно знаете до болка колко трудно и упорито се изчиства то, и какво ви е коствало да го направите. Не е толкова сигурно обаче, че сте разбрали какво точно го е отключило, защото възможните причини са наистина много и вероятно дори е ставало въпрос за комбинация от тях.
Храненето например е от ключово значение за състоянието на кожата ни. Няма как да не сте забелязали, че когато се храните непълноценно, с храни, които имат нулева нутриционна стойност, а само калорийна – каквито са всички джънк продукти, тестени изделия, бяла захар и напитки с глюкозо-фруктозен сироп, идва момент, в който пъпките по лицето, образно казано, започват да надигат глава и се опитват да сигнализират, че нещо в организма не е наред. Най-вероятно това е излишното количество въглехидрати, особено високогликемичните, които причиняват възпаления и карат кожата ви да реагира бурно.
Много жени споделят, че млечните продукти им действат по същия начин – предизвикват акне и запушване на порите. Това означава, че ако имате съмнения, че хранителния ви режим е в пряка връзка с наличието на акне, най-добре е да започнете да елиминирате един или друг вид храна за известно време (около три седмици) и след това да я въведете отново поединично, наблюдавайки реакцията на кожата си. Това е известната „елиминационна диета“, с която евентуално може да откриете коя храна ви действа зле, и да я замените с друга – например, вместо да ядете бял хляб, да преминете на пълнозърнести, нискогликемични продукти. Започнете да приемате достатъчно количество омега мастни киселини, както и цинк и антиоксиданти – под формата на дребни горски плодове, както и достатъчно вода.
Каквото и да ядете обаче, ако всяко хранене завършва с цигара, а след нея идват още много цигари, имайте предвид, че просто няма как да имате свежа кожа. Редица проучвания доказват връзката между тютюнопушенето и появата на акне, а причините са промяната на състава на себума и оксидативният стрес, който химикалите в цигарите оказват на кожата. Да спреш да пушиш е трудно, то се знае, но пък и кожата ви е една и е ваша завинаги – така че, погрижете се за нея и не я тровете.
Постояният прием на някои лекарства и препарати също се отразява на кожата – такива са например антидепресантите, антиепилептиците и стероидите. Към тях добавяме и антибиотиците, които увреждат стомашно-чревната флора, а това моментално дава отражение върху външния вид на кожата ни.
Стресът, който вече е неотменна част от живота ни, е също един от главните врагове на хубава кожа. В състояние на стрес организмът ни повишава нивата на кортизол (хормон на стреса), както и секрецията на инсулин, който пък отговаря за обработката на захарта и въглехидратите. В резултат на това тялото ни започва да произвежда повече андрогени – мъжки хормони, а те, от своя страна, повишават нивата на себума и карат клетките да се свръзпроизвеждат. Така се появяват запушените пори и мастни жлези.
Да се борим със стреса не е лесно – не става за 1 нощ, нито дори за месец. Трябва да подходите систематично и отговорно, да разберете кое е онова, което ви стресира и заради което не спите пълноценно, и да се опитате да го елиминирате доколкото е възможно. Започнете да приемате магнезий, да си лягате по-рано и да пиете повече вода. В дългосрочен план това ще ви помогне да излезете от порочния кръг стрес – акне.
Слънцето и неправилната грижа за кожата са още два фактора, за които трябва да сте наясно. Ако използвате агресивна козметика или такава, която не е за вашия тип кожа, не очаквайте лицето ви да е в добро състояние. На пазара има достатъчно видове козметика за проблемна кожа, на достъпни цени и с прекрасни качества – Eucerin например е един от хубавите примери за такъв тип продукти.
Прекомерното излагане на слънчеви лъчи, особено ако приемате лекарства против акне и не използвате слънцезащитни продукти, е абсолютно противопоказно, тъй като някои от тези медикаменти правят кожата особено чувствителна. Слънцето пък изсушава кожата и въпреки че някои хора смятат, че това им помага срещу акнето, това всъщност го влошава, тъй като мастните клетки се опитват да наваксат дехидратацията с усилено производство на себум.
В обобщение, може да се каже, че няма еднозначна причина по лицето ни да избухне акне, и, за наш ужас, да ни излязат и няколко черни и бели точки. Най-често става въпрос за комбинирани фактори.
Правилната реакция на всичко това е да живеем здравословно, да подхождаме отговорно към тялото ни – огромна част от което е и кожата, да се храним пълноценно, да не се тровим прекомерно с цигари, и, разбира се, да подбираме козметиката си адекватно.
Звучи сложно, но не е – само трябва да го сложите в списъка си с приоритети, в който хубавата и здрава кожа на лицето би трябвало да заема едно от челните места!
Вижте още: