Няма по-досадно от това ноктите да се чупят, разслояват, да са меки и слаби и да не могат да пораснат в хубав по-дълъг маникюр.
Заздравителите са ценен съюзник срещу чупливите нокти. Освен тези, които можем да си купим от пазара обаче, има и натурални подхранващи съставки.
Втриването на натурални масла в основата на ноктите например, е важна процедура, която хидратира, подхранва и заздравява ноктите.
Най-подходящи за тази цел са сусамовото олио, зехтин, рициново, оризово и бадемово масло. Затоплете (проверете да не е горещо) избраното от вас масло в купичка и потопете ноктите си в него.
Останете така няколко минути, като извадите ръцете си, масажирайте областта около ноктите. За още по-добре резултати, можете да добавите към маслото няколко капки витамин А, Д или Е.
Мажете ноктите си с мед! Тази процедура допълнително ще подхрани нокътя и в същото време ще подейства добре, ако имате възпаления около нокътната плоча и досадни кожички. Медът има и силно антибактериално действие.
Още един натурален продукт, лесно достъпен и много полезен, който ще подобри състоянието на ноктите ви – ще ги заздрави и ще ги направи по-твърди, е лимонът.
Това, което трябва да правите е да обтривате пръстите си с резенче лимон. Не го правете ако имате възпалени кожички или нацепвания по пръстите.
Ако ноктите ви са прекалено слаби, то вземете си купешки заздравител.
Неговата роля е да възстанови белтъчната молекула в роговия слой на нокътя.
По този начин увредените нокти се заздравяват и краищата им са по-защитети от нацепване и разрушаване. Обикновено тези продукти са специално разработени за меки и чупливи нокти.
Има такива, които придават матов цвят, както и по-гланцови, с които ноктите ще "блеснат".
Заздравителите стимулират разстежа на нокътя, активират обновяването на белтъчните молекули, подобряват плътността на роговия на нокътната плочка, изглаждат неравностите, запазват еластичността на нокътя.