Близо 30 % от ботаническите семейства включват видове с етерично-маслено съдържание. Това означава, че етерично-маслените култури са сред широко разпространените в растителния свят. Повечето от тях обаче са диворастящи и само някои се отглеждат като градински или полски култури.
Етеричните масла са неизменна част от ароматерапията, чиито незаменими свойства са всепризнати.
Няма да изпадаме в излишни подробности в общата характеристика на етеричните масла, начините на извличане и отглежданите в България етерично-маслени култури. Вместо това ще ви дадем няколко примера как да използвате по възможно най-добрия начин безценните свойства на етеричните масла.
Първо и най-важно е да изберете аромат, който лично на вас ви е най-приятен. Забравете съветите кое растение отговаря на зодията ви или в коя стая кой аромат би бил най-подходящ. Важното е на вас какво ще ви хареса, защото ароматите имат много силно влияние върху човешкия организъм и психика. Миризма, която не ви харесва, може да ви докара дори до припадък, ако е прекалено натрапчива.
Ако се чудите къде може да намерите етерични масла, вече ги има почти навсякъде, включително в големите вериги супермаркети. Онлайн пазаруването също е вариант. Цените варират от пет лева до 80 и повече, според зависи естеството на маслото, неговия добив и лакомията на търговеца.
Щом сте си избрали подходящ аромат, може да преминете към приложение. Най-лесният и елементарен начин е да си ароматизирате жилището. Случва се много просто - покапвате няколко капки в малка съдинка (или в алуминиевата чашка на изгоряла вече малка свещ) и оставяте така. Може да си вземете и аромалампа. Те също се продават навсякъде и като цяло са евтини. Важно е обаче да знаете, че не се слага само масло в нея, а първо вода и после се капват няколко капки етерична течност, след което се пали свещта отдолу. Ако не сложите вода, маслото ще започне да гори и да отделя сажди и миризма далеч от приятната.
Друго елементарно приложение е да покапете няколко капки от любимото ви етерично масло в пералнята на мястото на омекотителя. Дрехите ви ще имат прекрасен аромат! А ако много държите да сложите и омекотител, просто сипете по-малка доза и сложете отново няколко капки от маслото.
С етерични масла може да си правите и инхалации. Единият вариант е да капнете капка или две на памучно парче плат и да вдишвате легнали, със затворени очи. Другото е по добре познатият метод захлупени с кърпа над изпаренията от гореща вода, само че в тази вода не запарвайте билки, а капнете една капка масло. Ефектът е разтоварващ и успокояващ, уверете се сами.
При масажи и разтривки етеричните масла също оказват много благотворно влияние. Може да организирате романтична вечер у вас със запалени свещи и забъркана помада от базисен лосион с няколко капки масло и да масажирате с него любимия. Или да отделите половин-един час за себе си и да се поглезите с мини спа процедура за крака или тяло в домашни условия. Ако имате вана, са нужни само няколко капки в топлата вода преди да се потопите.
Освен всичко изброено до тук, може да изпробвате маслата и в козметиката. Дадохме ви вече рецепта за домашно приготвен шампоан и в него може да сложите няколко капки. Това ще укрепи косъма и ще подобри състоянието на скалпа ви. За суха коса използвайте лавандула и/или портокал, а против пърхот - евкалипт, чаено дърво или мащерка.
Ако имате собствена рецепта за приложение на етеричните масла, споделете я с нас.