Слънцезащита всеки ден? Нужно ли е наистина

В света на съвременната козметика границите между грижа за кожата и слънцезащита постепенно се размиват. Новото поколение продукти вече не просто предпазва от вредните UV-лъчи, а активно се грижи за здравето и младостта на кожата, възстановява уврежданията от слънцето и предлага решение за чувствителни или проблемни кожи. Но възниква въпросът – наистина ли е нужно да използваме слънцезащита всеки ден, дори през зимата и при облачно време?

В продължение на години мнозина пренебрегваха слънцезащитните продукти – било поради неприятната текстура, опасения за химичен състав или просто поради липса на навик. Днес обаче технологиите в грижата за кожата навлизат в нова ера – формули, създадени с помощта на учени, съчетават физическа защита и възстановяващи компоненти. Целта вече не е само да блокираме UV-лъчите, а и да се борим с възпаления, загуба на колаген и фотостареене.

Модерните формули предлагат нещо повече от стандартния SPF. Някои нови продукти обещават възстановяване на вече увредена кожа, редуциране на пигментни петна и дори намаляване на фини линии. Други се адаптират спрямо индивидуалните нужди на кожата – мазна, чувствителна или склонна към акне. Някои марки дори разработват устройства и приложения, които измерват UV-интензитета и напомнят кога е време за повторно нанасяне.

жена деца слънце слънцезащита
Снимка: iStock

„Повече“ не винаги значи „по-добре“

Макар че слънцезащитата е незаменима в дните с интензивно слънце, все повече учени предупреждават срещу прекомерната ѝ употреба при нисък UV индекс. Според водещи дерматолози в страни като Великобритания и Австралия, ежедневното използване на SPF през студените, мрачни месеци не е задължително – освен ако човек не е с повишен риск (като чувствителна кожа, множество бенки или автоимунни заболявания).

Също така се поставя под въпрос ефективността на продуктите, насочени срещу „вредата от синя светлина“, излъчвана от екраните – влияние, смятано от някои учени за пренебрежимо.

Проучвания показват, че повечето хора нанасят слънцезащитен крем в много по-малко количество, отколкото е нужно за реалната SPF-защита. Например SPF 50, нанесен в половината от препоръчителното количество, на практика осигурява едва SPF 25. Затова допълнителни мерки като носене на шапка, очила и избягване на директно слънце в обедните часове често са далеч по-ефективни.

Някои експерти изразяват притеснения относно състава на слънцезащитните формули – особено тези, които съдържат химикали с потенциална абсорбция в кръвния поток. Споменава се и възможен риск от наночастици при минералните филтри, макар научните доказателства да не са категорични. В отговор на тези опасения, някои марки създават отделни версии за различни пазари, съобразени с местните регулации и предпочитания.

Какъв е изводът? Слънцезащитата е важна част от грижата за кожата, особено през лятото, по време на почивка или при процедури с ретинол и киселини. Но сляпото ѝ използване във всеки момент от деня и годината не е универсален отговор. Умереност, информираност и адаптация спрямо личните нужди и условията навън – това е съвременният подход към слънцезащитата.

Прочетете още:

Хороскоп за деня

Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти