Карането на колело е древен, но и много модерен начин за придвижване. Колоезденето е вълнуващ професионален спорт, а дългите разходки с колело са чудесна възможност да влезете във форма, докато се любувате на природата.
Карането на колело е първата и последната ми страст. Като малка карах за забавление, сега за стегнато тяло и за още повече забавление. Освен че велосипедът е верен приятел на природата, ползите му за организма са още по-впечатляващи:
• Укрепва костно-мускулната система.
• Повишава физическата издръжливост, вдига тонуса и зарежда с енергия.
• Забавя процеса на стареене, осигурявайки умерено натоварване на ставите и сухожилията.
• Подобрява състоянието на сърдечно-съдовата система.
• Активизира кръвообращението и ускорява метаболизма .
Защо карането на колело е съвършената кардио тренировка?
Защото гори калории и топи излишните мазнини. Оформя красиви и стегнати крака. Тренира всички мускулни групи.
Препоръчвам 45-минутни умерени тренировки поне 3-4 пъти седмично за добра форма. Започнете с 5-минутна разгрявка в бавно темпо. Преминете към интензивна фаза около 20 минути, като увеличавате степента на съпротивление.
След това намалете интензитета за няколко минути и отново увеличете темпото около 15 минути. За финал карайте в бавно темпо още 5 минути. Разбира се, може да карате много по-често и по-активно, въпрос на желание и на физическа издръжливост.
Остана изборът на подходящ велосипед и сте готови да завъртите педалите. Колелото се избира според структурата на съответния човек.
За да се избегнат травми като разтягане на коленните връзки и навяхване на ставите, при въртене на педалите кракът трябва да се изпъва почти напълно.
Обърнете внимание и на седалката – трябва да е на такова разстояние до кормилото, което осигурява добра позиция на гръбначния стълб.
Основните видове велосипеди са шосейни, планински, градски и специални. Както се разбира от наименованието, лесно ще се ориентирате какъв да изберете, според това в каква среда искате да карате.
Шосейните велосипеди (бегачи) са за пътуване по шосе или асфалт, както и за състезания. Те са с по-тесни гуми, по-леки и по-бързи, затова са подходящи за дълги разстояния.
Планинските колелета са за неравни пътеки, хълмове и наклони. Характеризират се с широки гуми и тежки колела, развиват по-малки скорости.
Градските велосипеди (ситибайкове) са с удобна седалка и превключващи скорости, идеални за градски условия.
Специалните велосипеди са много разнообразни – двуместни, многоместни, тандем, сгъваеми, мотокросови и т.н.
Аз карам нов дамски модел планински велосипед, защото предпочитам да съм близо до природата и използвам всяка възможност за целта.
Изберете своя велосипед и действайте – повече тонус, по-секси фигура!