Продължавам с провокациите за намиране на забавни начини за поддържане на форма.
Като работеща жена, която прекарва в офис голяма част от времето си, разбирам всички, които отказват да се затварят във фитнес залата преди или след работния ден. Да имаш хубаво и стегнато тяло е цел, до която има много пътища. От вас зависи кой ще изберете.
За разлика от морето, планината няма сезонност за посещения. Гостоприемна е по всяко време на годината. Посреща с чист въздух и терен с предизвикателства.
България е сред страните, богати на планини, така че никой няма оправдания да не ги посещава.
Особено софиянци, които са богопомазани да живеят в полите на Витоша. Забелязвам напредък в това отношение. Все по-често срещам в планината готини хора на различна възраст, които тичат или просто се разхождат сред великолепната ѝ природа.
Физически предизвикателства в планината за хора с различна физическа активност:
*Изкачване на планински първенец – започвам от най-издръжливите. Колко от 10-те най-високи върхове в България сте изкачили? Знаете ли за инициативата "Покорител на 10-те планински първенци"? А коя е десетката? Ако не знаете отговорите на тези въпроси, "чичко Google" ще ви помогне бързо да наваксате с информацията. Следващата стъпка е да се облечете добре, да грабнете една раничка с най-необходимото за планински условия и да поемете към върха на някой връх.
*Планинско колоездене – перфектен спорт, подходящ за по-екстремните натури. Карането на колело в планината е далеч по-натоварващо от въртенето на велоергометър, както и от велосипедизма в градски условия. По-натоварващо е, по-опасно (затова е важно да се кара с подходяща екипировка), но и по-полезно, защото въздухът е по-чист и дава възможност за дълбоко цьдишане.
*Каране на ски или сноуборд – най-предпочитаните зимни спортове. Каляват организма. Укрепват костно-мускулната, дихателната и сърдечно-съдовата системи. Зареждат с огромни количества енергия и вдигат адреналина. Скиорите и сноубордистите са толкова отдадени на любимите се занимания, че чакат всяка зима с нетърпение и заразителен ентусиазъм.
*Джогинг в планината – идеална алтернатива на бягащата пътека, още по-полезен от тичането в парка. Планинският въздух прочиства дробовете и съдейства за съвършена кардио тренировка. Неравният терен ще ви изпоти повече, но усилията определено си заслужават.
Слушалки в ушите и любим музикален микс са допълнителните екстри, които ще ви наредят сред най-активните планински бегачи.
*Разходка в планината – вариантът за по-мързеливите, но не чак толкова. Все пак се иска воля да се озовеш в планината. Стимулът за почитателите на "туризма на маса" са множеството симпатични хижи и механи с вкусни напитки и храни. Така че, ако планинската природа не е достатъчно примамлива за вас, превърнете уютната вечеря с компания в заслужена награда след изтощителна разходка в планината.
Не искам да прекалявам, но ви подканям да се насладите докрай на пълното спокойствие в планината.
Затова опитайте да зарежете смартфона, таблета, лаптопа и всички мобилни устройва, които заемат огромна част от ежедневието ви и дарете организма си с пълноценно планинско изживяване – презареждане на тялото и духа.