В течение на хилядолетия китайците почитат ориза като свещено растение заради неговите хранителни ценности и вкусови качества.
Покрай гадаенето със зърна ориз и похапванете му варен, жените открили още два любопитни факта – топлата пара на купчинките дарявала на кожата чувствено усещане за млечна свежест, а фините листа от оризовата хартия попивали мазния блясък и освежавали лицето.
Оризът бил в състояние не само да ги нахрани, но и да направи лицата им белоснежни и блестящи като перла.
От Kozmetikata.com разказват за ценните за красотата качества на този хранителен продукт.
Непретенциозното на външен вид растение не е новак в света на красотата – оризовата пудра на основата на нишесте е предшественик на съвременната пудра.
С нея дамите белосвали лицата си, за да изпъкнат модните по онова време изкуствени бенки. Освен това перуките същи били пудрени с нея.
Въпреки че съвременната пудра отдавна не съдържа оризово нишесте, а само минерални съставки, производителите не са се отказали от "оризовата" идея.
Козметичните специалисти високо ценят качествата на оризанола - маслен екстракт, добиван от самото сърце на зърното.
И има защо: активното вещество стимулира образуването на нови клетки, регенерира кожата и повишава еластичността и предотвратява появата на бръчки, регулира равнището на влага в кожата и действа противовъзпалително.
Екстрактът от ориз е като лепило – свързва клетките и засилва защитните функции.
И не само това – оризанолът е естествен слънчезащитен филтър, предпазващ кожата от вредните UV лъчи и капан за свободните радикали.
Маслото от оризови трици е не по-малко ценно – интензивно подхранва кожата, премахва беленето ѝ и действа успокояващо.
Оризанол ще намерите и в различните маски за избистряне на тена и регенериране на епидермиса, както и в стягащите кремове за околоочния контур и шия.