Чувствам се добре в кожата си
Употребяваме този израз често и предимно в преносен смисъл, но ако вникнем в думите, ще видим, че буквалният е още по-важен.
Кожата е сред приоритетните части от тялото ни, що се отнася до грижа. Всъщност е най-големият орган, заемащ около 20% от тялото ни, който е натоварен с много отговорна задача – да ни предпазва от бактерии и вредни външни влияния, да ни топли и охлажда. Кожата е нашата бариера, която поема голяма част от ударите, идващи от външната среда, а ние често я пренебрегваме и лишаваме от необходимата грижа.
В последните години в тенденциите за грижа за кожата все повече се отличава думата „микробиом“, а препоръките на специалистите са да полагаме колкото се може повече грижи за него. За да го направим обаче, първо трябва да знаем какво е микробиом и защо е важен за нас.
Микробиомът е комбинацията от милиарди бактерии, гъбички и вируси, тоест различни видове микроорганизми, които съставляват кожната микробиома. Тази свежа компания, наброяваща 1 милиард микроби на квадратен сантиметър кожа, поддържа нейната имунна система и предотвратява размножаването на патогени (екземи, атопичен дерматит, псориазис и т.н.). А когато здравословната съвкупност от микроорганизми бъде нарушена по една или друга причина, кожата ни става уязвима и често бива превземана от патогенни бактерии, които водят до възпаление и нарушения в pH-то.
Ето защо микробиомът, този природно създаден щит, трябва да бъде пазен и поддържан, а в отговор той ще осигурява пълноценна грижа за нашата кожа. Как обаче да го правим и какво се изисква, за да поддържаме кожния микробиом в добро състояние (и настроение)?
Най-често балансът се нарушава при прекалената употреба на продукти с антибактериални свойства. Разбира се, че хигиената е важна, но когато е в крайности, тя не води до нищо добро. Всякакви антибактериални сапуни и друг тип козметика, които се използват по няколко пъти на ден, неминуемо водят до нарушение на кожния микробиом. Същият ефект имат и антибиотиците с локално въздействие (под формата на антибиотична маз).
А как изглежда кожа с нарушен микробиом?
Ще я познаете по различните видове възпаления и обриви от бактериален и гъбичен произход – екзема, псориазис, периорален дерматит, себореен дерматит, акне. Кожата става суха, болезнена, лющи се и с просто око се вижда, че страда.
Какво да правим, за да избегнем или повлияем на кожата с нарушен микробиом?
Първата стъпка е да преустановим агресивните действия върху кожата и веднага да преминем на щадяща козметика. Информирайте се внимателно какъв тип козметика ви е нужда съобразно проблема, възрастта ви и типа кожа. Добре е да знаете, че една от най-полезните съставки за проблемната кожа е уреата, особено в съчетание с декспантенол – както присъстват в интензивния подхранващ крем UREA + CARE от NIVEA.
Двете вещества имат огромна полза за сухата и наранена кожа, възстановяват и подсилват естествената бариера и поддържат нейния микробиом. Кремът е зареден с впечатляващите 5% уреа, която е като балсам за сухата кожа, увеличава водното съдържание на епидермиса и ѝ позволява да се възстанови от стреса мигновено, а защитното действие върху кожата е в продължение на три-четири часа.
Сама по себе си уреата се съдържа естествено в кожата, като функцията ѝ е именно да възстановява водния баланс. В случаите, в които е нарушен обаче, е важно да подберем продукт, който да възстанови баланса, за да предотвратим дехидратацията.
Продуктът е идеален за третиране на традиционно страдащи от сухота зони като лакти, колена, ръце и стъпала, а редовната му употреба ще осигури подхранване на кожата ви до 72 часа. А ако още не знаете защо това е важно... ами защото е важно да се чувстваме добре в кожата си - не само в преносен, но и в буквален смисъл.