Култът към младостта и нейното по-продължително съхраняване върху духа и най-вече тялото няма прогнози скоро да остане в историята, съдейки по последни данни от проучване, пристигащо директно от университета в Торонто.
Там учените са врели и кипели, за да установят, че по-големият набор от пластични операции ще ни предпази от старостта доста по-ефикасно.
За да не са голословни, експертите подбрали снимки на няколко десетки 60-годишни мъже и жени преди и след тяхното подлагане на разкрасителни хирургически намеси.
Сред тях 22 души били с лифтинг на лицето и шията, 17 опънали бръчки на лицето, врата и очите, а при последната група от други 22 дами и господа - бил отчетен и пълният комплект от лифтинг на лицева, шийна, очна и челна област.
Фотосите трябвало да бъдат анализирани от 40 студента по медицина, като тези с най-малко интервенции им изглеждали с 5.7 години по-млади от тяхната истинска възраст, а хората с три лифтинга пък сваляли средно по 8.4 години от ЕГН-то си, според запитаните бъдещи лекари.
"Много е важно подлагащите се на такъв тип манипулации да се съобразят със своите пропорции и да се стремят, изглаждайки бръчките, да придобият максимално реалистичен, макар и пипнат тук-там контур със скалпела", коментира д-р Гари Броуди, пластичен хирург и преподавател в университета на Южна Калифорния.
Канадските специалисти, провели анкетите, се надяват чрез новите резултати да накарат повече естетични хирурзи да се замислят, за да дадат ясна и точна представа на пациентите какво да очакват, след като излязат от операционната зала.
"Непрекъснато ни се задава въпросът: "Колко години ще залича, без да заприличам на пластмасова кукла?", защото всички искат да изглеждат добре за тяхната възраст, но не винаги количеството на процедурите е пропорционално на качественото изменение", заключва Броуди.