Грижата за микробиома на кожата е напът да революционизира начина, по който подхождаме към здравето на кожата. Това е иновативен подход, който подчертава значението на баланса и разнообразната екосистема от микроорганизми, включително бактерии, та дори гъбички и вируси, които живеят на повърхността на кожата ни и играят решаваща роля в защитата й от вредни патогени, поддържайки кожната бариера.
Мнозина смятат, че именно грижата за микробиома ще е на фокус през идните години, а целта е една - запазване на баланса на добрите бактерии върху кожата. Много са факторите, които разклащат този баланс - акресивните продукти за лице, околната среда, начинът на живот. А, че микробиомът не е в оптимално състояние, сигнализират много и познати проблеми - акне, екземи, възпаления.
Грижата за микробиома на кожата се случва, както и тези за чревния например - с пребиотици, пробиотици и постбиотици.
Към пребиотиците спадат продукти, съдържащи инулин, фруктоолигозахариди и екстракт от корен от цикория. Тези съставки помагат за поддържане на стабилна кожна среда, намалявайки риска от проблеми като сухота, раздразнение и възпаление. В допълнение към поддържането на микробиома, пребиотиците могат да подобрят способността на кожата да задържа влага, което води до по-добра хидратация.
Пробиотиците в грижата за кожата могат да предложат множество ползи, включително намаляване на възпалението, успокояване на раздразнената кожа и подобряване на бариерната функция на кожата. Те действат, като подсилват микробиома на кожата, което помага за предотвратяване на колонизацията на вредни патогени и поддържа имунния отговор на кожата. Продуктите, съдържащи пробиотици, са особено полезни при състояния като акне, екзема и розацея, при които микробният баланс на кожата често е компрометиран.
Едно от основните предимства на постбиотиците пък е способността им да успокояват и защитават кожата. Те помагат за подсилване на естествената бариера на кожата, като я правят по-ефективна при задържане на влага и защита срещу агресори от околната среда. Освен това постбиотиците могат да помогнат за намаляване на зачервяването и раздразнението, което ги прави идеални за чувствителни типове кожа. Подпомагайки естествените процеси на оздравяване на кожата, постбиотиците допринасят за по-здравословен и сияен тен.
Грижата за кожния микробом започва с нежно почистване. Тук трябва да се подбират нежни почистващи продукти, които да не наружават баланса на кожата. Следващата стъпка е да намалим използването на агресивни химикали и дори антибиотици в продуктите за грижа за кожата, тъй като те също нарушават микробиомния баланс. Важно е да потърсим и използваме продукти с естествени и нежни съставки, както и съдържащи вече споменатите пробиотици, пребиотици и постбиотици.
Прочетете още:
-
Как да задържим мотивацията и да постигнем целите си? Говорят психолозите
-
Веган колагенът - супер съставката на козметиката през 2025 г.
-
Блясък, дълбочина и много ефекти: 7 тенденции при маникюра тази зима