Кокосовото масло често е посочвано като лек при изгаряния, но се оказва, че при използването му трябва да имаме предвид няколко неща, за да не останем разочаровани.
„Кокосовото масло не бива да бъде първото нещо, което опитваме веднага след като кожата е изгорена“, казва дерматологът Дейвид Лорчър. Американската дерматологична академия препоръчва отначало поставянето на студена и влажна кърпа за 15 минути, както и студена вана или душ.
Първо измийте нежно с вода и нежен почистващ продукт – за повече успокоение на кожата той може да съдържа алое вера или соя. Освен това, не забравяйте, че изгарянето води до дехидратация, затова пийте достатъчно вода.
Ако щетите са по-големи, може да предприемете следващи стъпки като подхранващи кремове или такива с хидрокортизон, за някои от които обаче е нужна консултация с лекар. Дерматологът д-р Майкъл Казарджян съветва да се избягва нанасянето на вазелин върху изгорели места – продуктът може да затвори топлината в кожата, което води до дискомфорт и по-бавно възстановяване. Ибупрофенът може да намали червенината и подуването, ако болката продължава.
Единствено след преминаването на тези стъпки е добре да посегнем към кокосовото масло. „То може да бъде нанесено върху кожата за подхранване, когато изгарянията са започнали да преминават“, казва Лочър. Някои кокосови масла преминават през обработка, която отнема от ползите им, затова потърсете върху етикета думите „органично“, „чисто“ или „студено пресовано“.
Ако кожата ви обаче е предразположена към акне, по-добре да пропуснете кокосовото масло. „Противно на общото мнение, повечето масла се понасят добре от такъв тип кожа, за разлика от кокосовото масло, което запушва порите“, казва д-р Лочър. „Това може да се случи бавно и незабележимо, затова при кожа, податлива на акне, кокосовото масло не е най-добрият избор срещу изгаряния върху лицето.“