Свързваме старите българи с народните носии, гайдите и цървулите, с живота на село и народните песни.
Българките в миналото, освен отлични домакини и майсторки на баници, са били и големи почитателки на европейската мода.
В началото на 20 век, когато София тъкмо е ставала столица, проправяли са се първите булеварди и градът се е превръщал от османска махала в град, Русе вече се е гордеел с титлата „най-голям град в Княжество България“.
По онова време търговията по река Дунав превръща Русе в „малката Виена“.
Русенци се радвали на европейска архитектура, възрожденски дух и желание за съзидание на новата държава.
Дамите не останали по-назад в европейското развитие на града. Абонирали се за модните списания от Австрия и Франция и бързо възприемали западната мода.
„Русенските дами прелистват виенски и парижки журнали и държат да бъдат облечени оригинално, по собствен вкус. Модата става много разнообразна.
В салоните на хотел „Исляххане“ проф. Вайс провежда курсове по чужди езици и съвременни танци. Провеждат се балове. Балните салони приличат на модно ревю.
Открояват се тоалетите на богаташките съпруги: г-жа Симовица, г-жа Немирова, г-жа Пешовица.“ Ето как е описана г-жа Пешовица от очевидец:
„Роклята ù е от бял атлаз, гарнирана с дантели около кръста и няколко реда къдри от бледорозова коприна, които се вият около шлейфа“.
Предприемчиви австрийки и румънки отварят шивашки ателиета и се прославят като първите модистки на града.
„Г-жа Жеан се представя за парижка моделиерка. Особено изисканата линия на мъжките фракове на прочутите моделиери Карл Херман и Алоис Сокол привличат за клиенти министрите и депутатите на България.
Около 1895 г. в Русе г-жа Розалия Блаущайн притежава най-реномираното ателие за дамски шапки в страната“, пише проф.д-р Мария Блажева в свое изследване на модата в България.
Вижте в галерията няколко модни предложения от онова време >>>
И една снимка по темата за дамската мода от 20 век, специално оцветена за Edna.bg от автора на страницата „Истории от Царство България“:
Снимка на неизвестна дама от първото десетилетие на ХХв. Правена е в някое тогавашно фотостудио в София.
Публикувахте от Истории от Царство България в Вторник, 14 август 2018 г.
Още по темата
1965: България през очите на един немски турист (спомени от един забравен албум)
Как се е променила модата у нас за последните 100 години
10 варианта да носиш модерното каре тази есен