Д-р Дончо Етугов е главен асистент към Катедрата по дерматология и венерология на Медицинския университет - София.. Специализирал е обща дерматология в университетската болница „Сейнт Луи” в Париж, оперативна дерматология и болести на вените на долните крайници във „Фридрих Шилер Университет” в Иена – Германия, а също в Рим и Атина. Член е на Българското дерматологично дружество. От 2015-та година откри собствена клиника за естетична и специализирана дерматология - Este Derm.
Решихме да потърсим професионалното му мнение що е то детоксикация на кожата и защо е важно.
Кожата е най-големият орган в човешкото тяло. Нещо повече, тя често е огледало на вътрешното състояние на организма. Ето защо грижата за кожата не трябва да отстъпва по важност пред грижата за здравето на който и да било друг орган в тялото.
Когато говорим за детоксикация на тялото, трябва да обърнем специално внимание на детоксикиращите методи, които се отрязват най-добре и на кожата.
На първо място бих поставил активното движение. Чрез спорта се изгарят много мазнини, а това заедно с обилното потене помага за изхвърлянето на голяма част от вече натрупаните токсини в тялото. Активното движение помага за ускоряването на метаболизма, като по този начин организмът задържа по-малко токсини. Резултатът неминуемо ще се отрази и на кожата, която ще стане по-бистра и свежа.
Масажите – дрениращи и антицелулитни са също едно прекрасно средство, с което помагаме на организма да изхвърли навън задържаните токсини, особено през зимата. Масажът ускорява метаболизма на клетката, дренира я, като по този начин ѝ помага да се освободи от вредните вещества. Масажите освен че помагат за пречистването, оформят и скулптурират тялото. Помагат за намаляването на целулита.
В комбинация с масажите бих препоръчал и някои апаратни процедури, които ще помогнат много за по-бързото намаляване на обиколките, за скулптурирането на тялото, редуцирането на локалните мастни натрупвания и подобряването текстурата на кожата. Например - криолиполизата.
Един метод, който чрез замразяване на определени мастни киселини в клетката, редуцира с до 50% локалните мастни натрупвания. Процедурата помага от организма да бъдат изхвърлени вредните мазнини посредством лимфата и черния дроб. Препоръчително е да се прилага веднъж месечно в рамките на 3 месеца.
За ефективното пречистване на тялото и кожата винаги се използва комбиниран метод. Към гореизборените трябва да прибавим и поемането на достатъчно течности през деня – вода, чай, фрешове. Кафето дехидратира, затова е препоръчително да се приема в комбинация с чаша вода. До скоро се смяташе, че няма горна граница на количеството течности, които трябва да се приемат.
Днес обаче е доказано, че оптималното количество дневна доза течности за възрастен човек е около 1.5 -2 л. Поемането на по-голямо количество – 3-4 л води до сериозна загуба на ценни минерали и микроелементи.
Блансираното хранене е основен момент в процеса на детоксикация на организма. Бих препоръчал да се поемат храни, богати на въглехидрати до 14.00-15.00 часа през деня. След 15.00 часа е по-добре въглехидратите да бъдат заместени с белтъчини. Бих препоръчал да не се избягват храните богати на мазнини, а да се приемат тези с растителен произход и омега 3, рибни мазнини. Относно плодовете и зеленчуците - те са задължителните. Сред тези, които бих препоръчал са на първо място лимона – заради витамин С.
Лимонът помага с лекота да бъдат изхвърлени голяма част от токситите в организма. Ябълките са богати на разтворими и неразтворими фибри, които поемат токсини и шлаките от организма и ги изхвърлят от тялото. Те действат добре на храносмилането, доставят незаменими витамини, минерали и флавоноиди на тялото, които стимулират производството на жлъчката и помагат на черния дроб да изхвърли токсините. Чесънът е още една подходяща за детоксикация храна.
Той съдържа вещества, които неутрализират токсините и тежките метали и подпомагат изхвърлянето им от тялото. Червеното цвекло е богато на витамини B3, B6, C и бета-каротин, които подпомагат процеса на детоксикация.
Нарът, освен че е богат на антиоксиданти, предпазва от възпаления. Именно затова се използва и в много козметични продукти. Добре е в диетата да бъде включен и кафяв ориз, който е богат на ключови детоксикиращи хранителни вещества - витамини, магнезий и фосфор. Кафявият ориз е богат и на селен, който предпазва черния дроб от затлъстяване и подобрява тена на кожата. Зеленият чай от своя страна е не само добра за отслабване напитка, но е и изключително богат на антиоксиданти.
Проучвания сочат, че пиенето на зелен чай може да предпази черния дроб от заболявания, като стеатоза и да подпомогне функционирането му. Той също влиза в състава на много козметични продукти и заради противовъзпалителното си действие.
Подпомагащи процеса на детоксикация на кожата са и екфолиращите процедури и маски с плодове на киселинна основа и богати на витамин С, както и със зърнени продукти. Например смокинята и целината имат силно ексфолиращо и избелващо действие. Прилагаето им обаче без контрола на лекар може да доведе и до тежки хиперпигментации. Затова след прилагането на такива маски и процедури кожата не бива да се излага на слънце.
Препоръчвам да се направи консултация с дерматолог преди човек да започне сам да прилага такива терапии в домашни условия.