„Чувствам се добре в своята кожа“ е твърдение, в което има много истини и далеч не е само метафоричен израз. Човешката кожа се счита за най-големия орган на тялото. Повърхността ѝ при възрастен е 1,8 кв. м и представлява 16% от общото телесно тегло. Кожата е отговорна за терморегулацията, за метаболизма, за чувствителността ни към жега, студ, болка и натиск. Кожата играе ролята и на защита. Тъй като покрива цялото тяло и представлява непрекъснат слой, тя действа като броня срещу наранявания и инфекции. Освен това предпазва от слънчевата светлина, радиация и дехидратация. Кожата е отговорна и за синтеза на витамин D. Когато сме изложени на слънце, кожата произвежда витамин D3. Това е от съществено значение за изграждането на здрави кости. По състоянието на кожата можем да съдим и зa общото си здравословно състояние, както и за спад в имунитета, причинен от различни източници като стрес, дефицит на важни витамини и минерали, нездравословен начин на живот и др.
Сред най-често срещаните кожни заболявания е атопичният дерматит, познат още като „екзема“. Това е състояние, което прави кожата зачервена и сърбяща. Атопичната кожа, за разлика от здравата, е раздразнена, по-суха и по-чувствителна. Това се дължи на нарушения в кожния метаболизъм, породени от недостига на серамиди и загубата на трансепидермална вода, което прави кожната повърхност по-податлива на влиянието на алергени, бактерии и замърсявания и отслабва нейната функция на естествен щит. Атопичният дерматит се среща често при деца, но може да се появи на всяка възраст. Заболяването е дълготрайно (хронично) и има тенденция към периодично обостряне, което може да е придружено от пристъпи на астма или сенна хрема.
Симптомите на атопичен дерматит (екзема) варират в широки граници, могат да се проявят различно при всеки човек и включват сухота, сърбеж, който може да бъде силен, особено през нощта, червени до кафеникаво-сиви пета предимно по ръцете, краката, глезените, китките, шията, горната част на гръдния кош, клепачите, по лактите или коленете, а при кърмачета – по лицето и скалпа. Появяват се малки пъпчици, от които може да изтече течност и да образуват корички, а кожата става удебелена, напукана и люспеста. Атопичният дерматит най-точно се диагностицира от лекар-дерматолог.
До момента не е открито лечение за атопичен дерматит, но редовната грижа за атопичната кожа може да облекчи сърбежа и да предотврати появата на нови огнища. Сред основните препоръки е избягването на „активаторите“, които влошават състоянието и провокират кожна реакция. Такива са изпотяването, стресът, затлъстяването, ароматизираните сапуни и препарати, прахът и цветният прашец. Кърмачетата и децата могат да получат обостряне на симптомите при консумацията на определени храни, включително яйца, мляко, соя и пшеница. Друга важна препоръка при атопична кожа е хидратацията. Кожата следва да бъде овлажнявана поне два пъти на ден. Качествената специализираната козметика задържа влагата в кожата и намалява чувствителността ѝ.
Eucerin AtopiControl е дермо-козметична грижа и успокоява атопичната кожа дори по време на острите фази на възпалението. Когато се използват ежедневно, продуктите от серията Eucerin AtopiControl за грижа за атопична кожа намаляват сухотата, зачервяването и сърбежа и удължават периода между пристъпите.
Дермо-козметиката Eucerin AtopiControl е без аромати и е подходяща за възрастни, деца и бебета над три месеца. Серията предлага лосион и балсам за тяло, измиващо олио, кремове за тяло и ръце и спрей при сърбеж, които са разработени, за да облекчат кожата дори по време на острите фази на атопичния дерматит, да намалят зачервяването и нуждата от чесане, а интензивният успокояващ крем и лосионът Eucerin AtopiControl подобряват съня през нощта и така повлияват положително върху качеството на живот.
Използването на дерматологично тествана специализирана козметика, която релаксира чувствителната кожа, е грижа както за здравето, така и за самочувствието. Ежедневното почистване и подхранване спомага за поддържането на цялостния добър вид на кожата и подобряването на специфични кожни проблеми, какъвто е атопичният дерматит.