По принцип розацеята засяга предимно жени между 30-50 години. Това заболяване на кожата обаче може да засегне и мъжете. То може да се обостри от ниското качество на живот и прекомерния прием на алкохол.
Розацеята е хронично възпаление на кожата на лицето, като е характерно предимно за хората с мазна кожа. Наблюдава се зачервяване на кожата, появяване на разширени кожни съдове съпровождащи с червеникави пъпки. Причините за заболяването могат да бъдат смущения на функциите на стомашно-чревния тракт (гастрит, колит), повишена или намалена секреция на жлъчния мехур и др.
Освен кожата на лицето може да се засегнат гърдите и крайниците.
Заболяването протича през три стадия.
През първия се появяват зачервявания на кожата на носа и бузите, които могат да обхванат цялото лице, врата и раменете. С течение на времето тези зачервявания стават постоянни вследствие на трайно разширените кръвоносни съдове.
През втория етап се добавят още червеникави възелчета, разположени по кожата на носа и бузите. Когато се инфектират, те се превръщат в гнойни пъпки – акне-розацея.
Третият стадий се характеризира с прекомерно развитие на мастните жлези на носа под формата на възли. Носът се уголемява и деформира. Заболяването носи името ринофима и се среща често при мъжете.
Превенция
За да се избегне заболяването, е нужно отказване от тютюнопушенето, пиене на кафе, пикантни храни и алкохол.
Добре е да се избягва излагането на слънце и да се използва качествена слънцезащита
Препоръчително е спиране на животинските мазнини, рафинираните храни, тестените и захарните изделия, солта.
Кожата на лицето не бива да се третира със сапун, а със специални продукти по лекарско предписание.
При бръснене е добре да се ползва козметика за чувствителна кожа.