"Когато говорим за ефект от дадена операция или неоперативна процедура и неговата трайност, е важно да кажем, че нито една такава не спира процеса на стареене. Чрез тях единствено успяваме да върнем малко часовника".
Това казва д-р Йорданов, специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия, сертифициран от Европейския борд по специалността.
Темата за фейслифтинга и нехирургичния лифтинг бе представена по време на третия конгрес по естетична дерматология и бе организиран от Българска асоциация на естетичните дерматолози.
Д-р Йордан П. Йорданов, дм, FEBOPRAS е специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия, сертифициран от Европейския борд по специалността. Завършва медицина в Медицински университет- София като Първенец на випуска с награда „Златен Хипократ“ и почетен знак на Български лекарски съюз. През 2012 г. защитава докторска степен по своята специалност към Университет Комплутенсе – Мадрид (Испания) и придобива титлата „Европейски Доктор“ (PhD with “European Doctor” Mention). Има и магистърска степен по Здравен мениджмънт.
Д-р Йорданов специализира в България, Испания, Белгия и САЩ. Fellow е на Европейския борд по пластично-възстановителна и естетична хирургия (EBOPRAS), член е на Испанската асоциация по пластично-възстановителна и естетична хирургия (SECPRE), Американската асоциация по естетична пластична хирургия (ASAPS) и Американската асоциация на пластичните хирурзи (ASPS). През 2015 г. е един от двамата пластични хирурзи за цял свят, спечелили fellowship към ASAPS, след което е поканен да стане неин член. През 2023г провежда специализация в Бостън, САЩ в главната университетска болница на Harvard Medical School като стипендиант на ASPS. Лектор и демонстратор е в редица национални и международни конгреси и курсове, автор е на множество научни трудове и за първи път у нас прилага иновативни оперативни методики.
Основател и ръководител в продължение на 2 години е на отделението по пластично-възстановителна и естетична хирургия към болница „Уни Хоспитал“, Панагюрище. Бил е консултант пластичен хирург на УСБАЛ по oнкология, а понастоящем е управител и оглавява звеното по пластично-възстановителна и естетична хирургия в ASD Consult – новаторски проект в сферата на естетичната хирургия и дерматология, базирани на научно утвърдени и доказано безопасни за пациента методи.
- Как избираме фейслифтинг пред нехирургичен лифтинг?
- Да поясня: най-общо казано, оперативният лифтинг на лицето, познат още като фейслифтинг, е сборно понятие от различни хирургични техники, с които ние пластичните хирурзи поставяме лицевите тъканите там, където те са били преди да се отпуснат, увиснат и придадат на лицето уморен и състарен вид. По този начин постигаме подмладяване на лицето. От друга страна, съчетанието „нехирургичен лифтинг“ само по себе си е оксиморон. Това са неоперативни методи за лицето подмладяване и разкрасяване (лифтинг-конци, апаратни процедури, определени филъри и пр.), които имат претенцията да постигат ефект, който е подобен на този от операцията. Това обаче не се получава, защото без да играе скалпелът няма как тъканите на лицето да бъдат освободени от придържащите ги елементи, за да бъдат преместени и поставени там, където желаем, т.е. където са били на младини. Постига се единствено дърпане и уплътняване на тъканите или пък препълване с филъра респективно. Това често води до неприятни последствия за лицето на пациента, макар нему да се струва, че кожата е малко поизпъната. Желаният лифтинг-ефект, ако изобщо се постигне заблудата за такъв, е изключително нетраен и на висока цена – в немалка част от случаите необратими промени в тъканите на лицето, които обуславят повишен риск от усложнения при една последваща операция. А практиката показва, че тези пациенти рано или късно стигат до операция.
Ето защо е много важно специалистът, на когото доверяване красотата си, а де факто и здравето си, да поставя нашата безопасност на първо място, да е добре подготвен, за да може да избере правилния подход за решаване на конкретния наш проблем и най-важното - да мисли за нас в перспектива, т.е. какво ще е последствието от неговата намеса върху нашето лице след една, 5 или 15 години.
- Кога е подходящо да се подложим на такъв тип лифтинг?
- Както при всяка медицинска процедура, независимо оперативна или не, така и при подмладяващите намеси в естетичната медицина в т.ч. фейслифтинга, е изключително важно да се знаят точните индикации и рискове. Само тогава интервенцията е подходящо да бъде извършена върху пациента. Така например при едно отпуснато лице с нарушен контур на долната челюст (популярно название е „като бузи на булдог“ или jaws на англ.) и отпускане на шията са налице показания за извършване на фейслифтинг. Всяна неоперативна процедура, която цели да постигне лифтинг ефект в подобна ситуация би била най-малкото загуба на време и средства, да не говорим за възможните естетични и медицински рискове, които се поемат. И тук е ключовата роля на специалиста да прецени в съответствие със своята квалификация, професионален опит и морал дали и каква интервенция конкретно да препоръча в конкретния случай.
- Какви са подводните камъни при такъв тип процедура?
- Както при фейслифтинга, така и при всяка друга оперативна и неоперативна намеса, основните подводни камъни са неправилната индикация и непознаването на механизма на стареене, непознаването на анатомията и функцията, липсата на достатъчно опит в намесата, която се извършва и не на последно място желанието да се угоди на пациента на всяка цена, само за да не го изпуснем. И пациентите, и колегите трябва да осъзнават ясно, че ако промените в едно лице налагат извършването на операция, за да бъдат коригирани, то няма как по друг начин да се постигне оптимален резултат. В медицината няма панацея и ако в такъв случай ни е страх да се подложим на операция, то вероятно ще по-добре да не правим нищо по лицето си. Нито една естетична процедура не бива да бъде извършвана на всяка цена. Примери около нас за компромисно и непрофесионално третиране на пациенти колкото щете. Ежедневно и навсякъде виждаме едни добре напълнени и гротескно изглеждащи лица - т.нар. pillow face (на англ. лице възглавница) за жалост е все по-масово явление. Причината за това често е неправилно подбран метод за лицево подмладяване и разкрасяване. Така, вместо по-младо и красиво лице, се получава "това, което виждаме по улиците и по телевизора", както се изразяват критично мислещите пациенти, които с право имат опасения тази беда да не сполети и тях.
- Има ли дами, за които не е подходящ?
- Противопоказанията за извършване на фейслифтинг са аналогични при дамите и господата. Абсолютно противопоказание за операцията е увреденото общо състояние на пациента или наличие на декомпенсирано хронично заболяване. Освен това, за по-високо рискови се считат пушачите, пациентите с недобре контролирана артериална хипертония и тези с предшестващи операции и неоперативни процедури – най-вече поставени лифтинг- и мезо-конци и апаратни процедури, основно с радиочестота. Особено внимаваме и с пациентите с нереалистични очаквания. Изключително важно е пациентът добре да разбира и да приема същността, възможностите и рисковете на интервенцията.
- Какъв е ефектът и колко време е действието на тази процедура?
- Когато говорим за ефект от дадена операция или неоперативна процедура и неговата трайност, е важно да кажем, че нито една такава не спира процеса на стареене. Чрез тях единствено успяваме да върнем малко часовника. Какъв ще е и колко ще продължи ефектът зависи от множество фактори както от страна на пациента, така и от страна на специалиста, който избира и извършва съответната процедура. Например една по-драстична промяна в килограмите задължително се отразява на постигнатия резултат. Отражение дават и хормоналните промени, които са важен фактор при дамите особено около менопауза – основна група пациенти, които прибягват до подмладяващи намеси в областта на лицето. Начинът на живот, вредните навици, професията, анатомичните особености, типът стареене (тук също има голяма индивидуалност) и пр. са все важни фактори, които повлияват ефекта от нашата намеса. Разбирате, че има твърде много променливи в уравнението, за да може да се даде еднозначен отговор на въпроса колко ще трае ефектът от даден интервенция. Ако лекарят познава добре естеството на работата си и е наясно с тези факти, не би следвало да се ангажира с точен срок на трайност на постигнатия резултат. Все пак, при равни други условия, медицинската логика на стареенето предполага ефектът от един фейслифтинг да е видим от порядъка на 5-10 години в зависимост от времето, когато е извършен, генетиката на пациента и начинът, по който остарява лицето.