Едва ли има някой, който да не е чувал за пачули, особено в контекста на различни парфюми, ароматни свещи и т.н. Решихме да ви разкажем малко повече за това така благоуханно и ценено ароматно растение.
Пачули е вид храст от семейството на ментата, достигащ 0.75 метра височина. Цъфти с малки розово-бели цветчета.
Родината на растението пачули е Азия (тропическите региони), днес се култивира и отглежда и в страните от Карибския басейн, Китай, Индия, Тайланд, Индонезия, Малайзия, Мавриций, Филипините, Западна Африка и Виетнам.
Ароматът на пачули е силен и тежък. Използва се в парфюмерията от векове насам, а днес продължава да бъде основна съставка в много аромати.
От растението пачули се извлича ароматно масло чрез дестилация. Използва се гореща пара, за да се унищожат клетъчните стени в листата, след това, за да е завършен процеса, листата преминават през светлинна ферментация или изсушаване.
Листата се събират чрез жътва няколко пъти в годината, сушат се и тогава се транспортират към местата за дестилация. Относно това как се получава най-качественото ароматно олио, мненията на специалистите се различават.
Според някои най-доброто масло (олио) се получава от свежи листа на пачули, дестилирани веднага след жътва, близо до плантацията. А според други – от изсушените и оставени да ферментират листа се получава по-добро като качество масло.
В Европа и Азия ароматът на пачули става популярен през 60-те и 70-те години на миналия век, като част хипи вълната, превърнал се в един от символите на свободната любов.
Маслото от пачули се използва много успешно като съставка в балсамите за коса.
Друго приложение е в репелентите против насекоми. В страни като Япония и Малайзия, пачули е известен като антидот на змийската отрова.
В много култури на пачули са приписвани различни лечебни свойства, а в модерния свят се използва в ароматерапията. Китайската медицина го използва срещу главоболие, простуда, морска болест, коремни болки.
Като съставка в парфюмите, пачули се среща в повече от половината мъжки и в много дамски аромати, предлагани на пазара. Освен това, маслото от пачули намира широко приложение в продуктите за дезинфекция и различните видове ароматизиратори.
През 18 и 19 век китайските търговци на коприна пренасяли платовете си, увити заедно с листенца пачули, за да ги предпазва от молци. Според историците, така европейците възприели този аромат и по това време в западния свят маслото от пачули се смятало за луксозен парфюм.
Някои източници твърдят, че в сандъците с дрехи на кралица Виктория слугите ѝ слагали листенца пачули.