Всеки човек на този свят е обвързан емоционално със своята коса, иска тя да изглежда и да се чувства добре и прави всичко възможно да запази естествения ѝ вид по-дълго време. Затова и в моментите, в които косата ни страда, донякъде и ние страдаме с нея – защото тя е нашата уникална, отличителна черта, и искаме винаги да е в топ форма.
Понякога обаче се случва да се сблъскаме с проблем, като появата на пърхот например, и това се отразява не само на косата ни, но и на самочувствието ни. Искаме час по-скоро да намерим решение и да разберем защо се случва точно на нас, както и има ли начин да предотвратим бъдещата му поява. В следващите редове ще разгледаме по-обстойно този проблем и ще предложим начин за справяне с него, така че косата отново да придобие обичайния си красив и здрав вид.
Пърхотът e често срещано състояние на кожата, засягащо скалпа. Около 2/3 от всички хора през живота си се случва да се сблъскат с него и според лекарите пърхотът представлява най-леката форма на себореен дерматит. По същество той се проявява като дифузно, умерено или фино залющване на кожата на скалпа. Ако състоянието се влоши и премине към себореен дерматит, освен залющването се появява и еритем (зачервяване и възпаление на кожата), както и сърбеж.
Основната причина за поява на пърхот е промяната и нарушението в баланса на микробиома на кожата - доминиране на дрождевата гъбичка Malassezia furfur и Staphylococcus epidermidis, и същевременно намаляване на колонията на Cutibacterium acnes. Свръхпроизводството на себум подпомага растежа на Malassezia, която от своя страна произвежда ензимите липаза и пероксидаза, водещи до възпалителна реакция и нарушаване на бариерната функция на кожата.
Факторите, които влияят върху появата на пърхот, са разнообразни – от нарушаване на бариерната функция на епидермиса, през метаболизма на липидите и равновесието в микробиома на кожата, до намалена хигиена на скалпа, емоционален стрес и смяната на сезоните.
Според дерматолога д-р Мария Хаджийска, често пациентите се обръщат към специалист за помощ при справянето с пърхота след няколко неуспешни опита за самолечение. По нейните думи, една от първите мерки, които трябва да бъдат взети, е смяната на шампоана с такъв против пърхот, който да гарантира максимален комфорт за пациента. Обикновено специфично разработените за борба с пърхота шампоани действат успокояващо на скалпа още след първото измиване и ефектът е видим веднага.
Д-р Хаджийска препоръчва и да стоим настрана от продукти, съдържащи сулфати - силно действащи синтетични детергенти, които често попадат в състава на пасти за зъби, шампоани и измивни препарати. Причината да ги избягваме е, че те могат да нарушат целостта на водно-липидната мантия на кожата и да предизвикат раздразнение и непоносимост.
Безсулфатните шампоани са идеална алтернатива за по-чувствителните кожи, като голямо предимство е, че действат по-благоприятно и на боядисаната коса.
Съветът на дерматолога е шампоанът да бъде втриван енергично, до корените на косата, и да бъде оставен поне няколко минути преди отмиване. В общите случаи са необходими 2-3 измивания, за да отминат агресивните симптоми на сърбеж и лющене на скалпа.
Това обаче не означава да спрете с употребата на продукта – напротив, препоръчително е да продължите до пълното балансиране на микробиома на кожата на скалпа, което отнема около 4 седмици, а след това е добре да продължите с шампоан, който овладява прекомерното производство на себум.
Д-р Хаджийска обръща внимание и на връзката между спецификата на всяка коса и избора на шампоан. Хубаво е да съобразим продукта с типа коса, за да приложим възможно най-добрата грижа, тоест, ако сме с мазна коса, да изберем продукт, насочен към третиране на излишния себум. Ако сме със суха – такъв, който хидратира кожата на скалпа и косата.
DERCOS DS ШАМПОАН ПРОТИВ ПЪРХОТ ЗА НОРМАЛНА ДО МАЗНА КОСА е продукт на Vichy, който помага за балансирането на микробиома на скалпа, като намалява мазния пърхот и облекчава сърбежа, премахвайки изцяло видимия пърхот. Ефектът му е следствие от синергията между активните съставки - 1% селениев дисулфид за действие срещу пърхот и себореен дерматит и 1% салицилова киселина за премахване на люспите по скалпа.
При употреба е препоръчително да втриете добре и да оставите шампоана да подейства около 2 минути, като във фаза на терапия можете да използвате продукта 3 пъти седмично в продължение на 4 седмици, а във фаза на поддържане и за предотвратяване на появата на пърхот – веднъж седмично.
Ако косата ви е суха, то вашият шампоан е DERCOS DS ШАМПОАН ПРОТИВ ПЪРХОТ ЗА СУХА КОСА, който също помага за балансирането на микробиома на скалпа, като намалява сухия пърхот и облекчава сърбежа. С негова помощ до 100% от видимия пърхот ще бъде премахнат, а състоянието на кожата гарантирано няма да се влошава в следващите поне 6 седмици. Основните активни съставки и начинът на употреба са същите, каквито са и при шампоана за мазна коса.
Според дерматолога д-р Хаджийска има редки случаи, в които проблемът с пърхота изчезва от само себе си, тъй като той е само симптом, а не заболяване сам по себе си. И все пак тя препоръчва симптомите да не бъдат игнорирани, тъй като зад тях стоят съответните състояния. В случая с пърхота това означава да обърнете внимание и на начина си на живот, храната и потенциалните фактори, които може да доведат до обостряне на състоянието.
Тази година, като част от инициативата „Dercos месец на скалпа и косата – октомври 2023“ жителите на София, Пловдив и Варна ще имат възможност да се възползват от безплатни дерматологични прегледи на скалпа. Кликнете ТУК и изберете клиниката, датата и часа, които са най-удобни за Вас.
* Броят на прегледите е ограничен, а свободните часове зависят от скоростта на запълването им.
През целия месец октомври, в избрани аптеки можете да намерите шампоаните Dercos с отстъпка -25% от цената им. Предложението не включва големите формати на шампоан Dercos DS против пърхот за нормална към мазна коса 390 мл, шампоан Dercos DS против пърхот за суха коса 390 мл и шампоан Dercos Energy+ 400 мл. Продуктите са предвидени в достатъчни количества за целия период на предложението. Въпреки това, поради увеличеното търсене в някои аптеки, те може да не са налични през цялото време.