И така, ето ни и нас, минали 30-те години, и спокойни, че поне кожните проблеми на пубертета и ранните млади години са останали зад гърба ни. Докато не се събудим една сутрин и не видим в огледалото... КАКВО??
Пъпки, обсипали свода небесен... пардон, челото, брадичката и май дори надолу към врата.
Колкото и да изглежда несправедливо (което природата въобще не я интересува), акнето се оказва достатъчно често срещан проблем и при възрастните хора, особени при жените над 30 години. Възрастовото акне (известно като акне тарда) е често съпътстващ ефект към употребата на противозачатъчни.
Ако сте от жените, които са започнали приема им в началото на пубертета и след това сте ги спрели, защото искате да забременявате или просто да пробвате друг метод на контрацепция, то сигурно сте се сблъсквали и с петната по лицето, изникнали малко след прекратяването на приема на орални контрацептиви.
С какво възрастовото акне е по-различно от акнето в младежките години?
С нищо! Единствената разлика е, че вие сте по-големи и очаквате да нямате младежки пъпки, но ето че организмът ви смята другояче. Пъпките се развиват по същия начин – чрез микрокомедони (черни или бели точки), които са част от кожата на всички хора, но само тези от нас, които са склонни към образуване на петна, продължават с възпалителен процес.
В добавка към това идва и излишният себум, който няма къде да отиде, защото порите са запушени, в резултат на което по лицето (а за наш ужас – и по врата, гърдите и гърба!)започват да се появяват комедоните. В цялата тази обстановка най-щастливи са бактериите, причиняващи акне, които се активират в блокирания себум и предизвикват възпалените, червени пъпки.
Дотук – нищо, което не знаете, ако и като млади сте имали акне. Отново причините са в хормоните и колебанията в нивата им (бременност, менопауза, спиране на противозачатъчни), както и реакцията на организма към излишъка от бактерии, липиди и мъжки хормони.
Често хората, които имат акне, имат и себорея (състояние, свързано със свръхпроизводство на себум), както и хиперкератоза (свръхпроизводство на кожни клетки). Те имат и по-високи нива на андрогени (мъжки хормони) в кръвта, а мастните им жлези вероятно са по-чувствителни към андрогените.
Други потенциални причини включват нездравословния начин на живот – пушене, прием на твърде много храни с висок гликемичен индекс, както и млечни продукти. Застоелият начин на живот също е фактор – доказано е, че спортът помага за изчистването на акнето, поради това, че осигурява повече кислород на клетките и помага за циркулацията на кръвта.
Неправилната грижа за кожата – използване на твърде мазни козметични продукти, както и прекомерната употреба на грим също е фактор. Препоръчителна е употребата на измивни продукти с некомедонни свойства, такива, които излющват излишните кожни клетки и способстват за изчистването на комедоните, и имат леко киселинно pH. Добре е в тях да има ексфолиращи агенти, ккато и салицилова киселина, млечна киселина и други вещества, помагащи за регулиране на себума.
Чудесен избор е например серията Eucerin DERMOPURE, която включваефективни почистващи продукти, както и продукти за грижа на лицето, специално разработени за кожа, склонна към акне. Повечето от продуктите са подходящи и при медикаментозно лечение на акне.
В допълнение към причинителите на акне трябва да споменем и лекарствата – особено антидепресанти, лекарства против епилепсия и някои стероиди.
Всичко това би трябвало да ви успокои, че не сте сами и единствени в тази напаст – възрастовото акне. Истината е, че много жени страдат от него, но правилното разбиране на причините за появата му, както и начините за трениране, може да сведе проблема до минимум и практически да го елиминира.
Важното е да сте постоянни и дисциплинирани в подхода – а резултатите сами ще ви убедят, че сте на прав път!